Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Tony z Norymbergi

USA: Antony Blinken – nowy szef nowej polityki zagranicznej

Antony Blinken Antony Blinken Mark Makela / Getty Images
Ameryka wraca i znów będzie przewodzić – zapowiada nowy sekretarz stanu USA Antony Blinken. Inaczej nie potrafi, oby nie na swoją zgubę.
Judith Pisar (w środku) z mężem Samuelem i dziećmi: córką Leą (pierwsza z lewej) oraz synem Antonym Blinkenem i jego żoną Evan Ryan.Bertrand Rindoff Petroff/Getty Images Judith Pisar (w środku) z mężem Samuelem i dziećmi: córką Leą (pierwsza z lewej) oraz synem Antonym Blinkenem i jego żoną Evan Ryan.

Zaraz po wojnie alianci zaczęli się zastanawiać, co zrobić z niemieckim kierownictwem. Część zwycięzców przekonywała, że trzeba się z nimi rozprawić szybko i bez rozgłosu rozstrzelać. Byli też zwolennicy oddania sprawy w ręce ludu, czyli linczu. Ostatecznie wygrała koncepcja procesów sądowych w świetle kamer, które miały przynieść karę i być jednocześnie przestrogą. Odbyły się one przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze między listopadem 1945 i październikiem 1946 r.

Procesy te, pierwszy raz w historii, ustanowiły zasadę osobistej odpowiedzialności rządzących za łamanie traktatów międzynarodowych, wywołane wojny i zbrodnie podczas ich rządów popełnione.

Polityka 7.2021 (3299) z dnia 09.02.2021; Świat; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Tony z Norymbergi"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021