Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Prorok Macron

FRANCJA: Macron chce zreformować islam

Czy można – wychodząc naprzeciw politycznym oczekiwaniom – dekretem oświecić islam? Jego europejska wersja kształtuje się samoistnie od dekad. Czy można – wychodząc naprzeciw politycznym oczekiwaniom – dekretem oświecić islam? Jego europejska wersja kształtuje się samoistnie od dekad. Shutterstock
Prezydent Francji chce odgórnie zreformować islam, choć nigdy i nigdzie to się nie udało. Ale czego się nie robi, żeby wygrać wybory.
Wielu młodych francuskich muzułmanów twierdzi, że islam jest nie do pogodzenia z wartościami społeczeństwa francuskiego. Zdecydowanie przedkładają swoje przekonania religijne nad wartości Republiki.Benoit Tessier/Reuters/Forum Wielu młodych francuskich muzułmanów twierdzi, że islam jest nie do pogodzenia z wartościami społeczeństwa francuskiego. Zdecydowanie przedkładają swoje przekonania religijne nad wartości Republiki.

Republika jest jedna i niepodzielna – tak od czasów pierwszej konstytucji francuskiej brzmi hasło władz. Akurat na gruncie religii nie brakowało jednak w historii ostrych podziałów. Czy dziś tworzą je francuscy muzułmanie?

Przez ostatni rok prezydent Emmanuel Macron domagał się, by organizacje muzułmańskie opracowały wspólną kartę zasad współżycia ze świeckim państwem. Posługiwał się przy tej okazji hasłem walki z „separatyzmem”, w domyśle – islamskim. Tego problemu w swojej pierwszej odsłonie miał dotyczyć projekt ustawy, którego ostateczny tytuł brzmi: „Prawo wzmacniające poszanowanie zasad Republiki”.

Polityka 10.2021 (3302) z dnia 02.03.2021; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Prorok Macron"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >