Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Kto jest Żydem?

IZRAEL: Kto jest Żydem?

Ściana Płaczu – najświętsze miejsce judaizmu. Ściana Płaczu – najświętsze miejsce judaizmu. Getty Images
To fundamentalne tytułowe pytanie nabrało ostatnio praktycznego wymiaru. A za tydzień odpowiedź na nie może również wpłynąć na wynik wyborów w Izraelu.
Falaszowie – etiopscy Żydzi w czasie modlitwy szabasowej.EAST NEWS Falaszowie – etiopscy Żydzi w czasie modlitwy szabasowej.

W nieukazującym się już francuskim miesięczniku żydowskim „Traces” arystokratyczny Olivier d’Escault de Rambonne rozwodził się nad korzyściami z „bycia gojem w diasporze”. Uważał, że jest to sytuacja nieporównanie lepsza od bycia tylko gojem lub tylko Żydem – i zadał sobie odwieczne pytanie: „Kto jest Żydem?”. W odpowiedzi mogliśmy przeczytać: „Żydzi to ci, którzy spotykają się w dwóch, trzech, siedemnastu albo pięciuset, by debatować o tym, kto jest Żydem.

Polityka 12.2021 (3304) z dnia 16.03.2021; Świat; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Kto jest Żydem?"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022