„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Klan Landsbergisów

LITWA: Fenomen Landsbergisów

Vytautas Landsbergis z wnukiem Gabrieliusem, inauguracja kampanii „Nowy plan dla Litwy”, Wilno, 2016 r. Vytautas Landsbergis z wnukiem Gabrieliusem, inauguracja kampanii „Nowy plan dla Litwy”, Wilno, 2016 r. Vygintas Skarajtis/Žmonės Foto
Vytautas jest ojcem założycielem niepodległej Litwy, Gabrielius, jego wnuk – szefem największej partii. Niby jedna rodzina, a jednak opowieść o dwóch różnych Litwach.
Gabrielius z żoną Austėją oraz dziećmi Vilhelmasem Konstantinasem, Gertrūdą Eleną, Mortą Sofiją i Augustasem Gabrieliusem.Greta Skarajtiene/Žmonės Foto Gabrielius z żoną Austėją oraz dziećmi Vilhelmasem Konstantinasem, Gertrūdą Eleną, Mortą Sofiją i Augustasem Gabrieliusem.

„Prędzej piekło zamarznie” – tak szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis skomentował wniosek Białorusi o wydanie Swiatłany Cichanouskiej, która schroniła się na Litwie. Sprawa liderki białoruskiej opozycji i kryzys reżimu Aleksandra Łukaszenki dość niespodziewanie postawiły Litwę oraz samego Landsbergisa w centrum poważnej rozgrywki.

Ale to nie pierwsze zaskoczenie w przypadku tego młodego polityka. Po wyborach z zeszłej jesieni Landsbergis powinien był zostać premierem, stoi w końcu na czele największej partii z trzech współtworzących rząd.

Polityka 14.2021 (3306) z dnia 30.03.2021; Świat; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Klan Landsbergisów"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Jak zostałem obrońcą życia. Reporter „Polityki” na szkoleniu antyaborcyjnym

Projekt ustawy zakazującej aborcji, homofobusy, banery ze zdjęciami abortowanych płodów. By przebić się ze swoim przekazem, Fundacja Pro – Prawo do życia idzie szeroko. Szeroko też werbuje, bo również wśród dziennikarzy „Polityki”.

Mateusz Witczak
03.12.2021