Świat

Klan Landsbergisów

LITWA: Fenomen Landsbergisów

Vytautas Landsbergis z wnukiem Gabrieliusem, inauguracja kampanii „Nowy plan dla Litwy”, Wilno, 2016 r. Vytautas Landsbergis z wnukiem Gabrieliusem, inauguracja kampanii „Nowy plan dla Litwy”, Wilno, 2016 r. Vygintas Skarajtis/Žmonės Foto
Vytautas jest ojcem założycielem niepodległej Litwy, Gabrielius, jego wnuk – szefem największej partii. Niby jedna rodzina, a jednak opowieść o dwóch różnych Litwach.
Gabrielius z żoną Austėją oraz dziećmi Vilhelmasem Konstantinasem, Gertrūdą Eleną, Mortą Sofiją i Augustasem Gabrieliusem.Greta Skarajtiene/Žmonės Foto Gabrielius z żoną Austėją oraz dziećmi Vilhelmasem Konstantinasem, Gertrūdą Eleną, Mortą Sofiją i Augustasem Gabrieliusem.

„Prędzej piekło zamarznie” – tak szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis skomentował wniosek Białorusi o wydanie Swiatłany Cichanouskiej, która schroniła się na Litwie. Sprawa liderki białoruskiej opozycji i kryzys reżimu Aleksandra Łukaszenki dość niespodziewanie postawiły Litwę oraz samego Landsbergisa w centrum poważnej rozgrywki.

Ale to nie pierwsze zaskoczenie w przypadku tego młodego polityka. Po wyborach z zeszłej jesieni Landsbergis powinien był zostać premierem, stoi w końcu na czele największej partii z trzech współtworzących rząd.

Polityka 14.2021 (3306) z dnia 30.03.2021; Świat; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Klan Landsbergisów"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021