Świat

Biedny jak Amerykanin

USA: Bieda na kółkach

Hawaje, kojarzone jedynie z turystycznym rajem, też mają swoją specyficzną biedę. Na fot.: bezdomni przy plaży Waikiki. Hawaje, kojarzone jedynie z turystycznym rajem, też mają swoją specyficzną biedę. Na fot.: bezdomni przy plaży Waikiki. Masci Giuseppe/AGF/Universal Images Group / Getty Images
Największy program pomocowy w historii kapitalizmu trafi do 85 proc. obywateli USA, którzy w życiu radzą sobie gorzej. Czyli w zasadzie do kogo? I czy to coś zmieni?
W Ameryce nocowanie w samochodach staje się popularne. Żyją tak dziesiątki, może już setki tysięcy ludzi, którzy niekoniecznie wliczani są do ogólnej liczby pół miliona bezdomnych. Na fot.: miasteczko Pacifica w Kalifornii.Hearst Newspapers/Getty Images W Ameryce nocowanie w samochodach staje się popularne. Żyją tak dziesiątki, może już setki tysięcy ludzi, którzy niekoniecznie wliczani są do ogólnej liczby pół miliona bezdomnych. Na fot.: miasteczko Pacifica w Kalifornii.

Z 1,9 bln dol., które administracja Joe Bidena wpompowała właśnie w amerykańską gospodarkę, ok. 400 mld zarezerwowano na bezpośrednie covidowe zapomogi dla obywateli. Dostaną je wszystkie rodziny, które mają dochód roczny mniejszy niż 150 tys. dol., oraz single i singielki, u których nie przekracza on 75 tys. W praktyce oznacza to, że 85 proc. Amerykanów zainkasowało po 1400 dol., wliczając w to dzieci, za które pieniądze inkasują rodzice.

To już trzecia covidowa zapomoga w USA – w zeszłym roku, w pierwszych dwóch, Donald Trump wypłacił obywatelom 412 mld dol.

Polityka 15.2021 (3307) z dnia 06.04.2021; Świat; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Biedny jak Amerykanin"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Królewny – żony i matki władców

Wagę dynastycznej dyplomacji rozumieli także Piastowie i Jagiellonowie, którzy wykorzystywali ożenki swoich sióstr, córek i wnuczek do zawierania politycznych aliansów.

Anna Czarniecka
23.02.2021