Świat

Od kaszanki do kebabu

NIEMCY: Jak Merkel zrobiła muzułmanów chadekami

Uchodźcy chętnie robią sobie zdjęcia z Angelą Merkel, nazywają także dzieci na jej cześć. Uchodźcy chętnie robią sobie zdjęcia z Angelą Merkel, nazywają także dzieci na jej cześć. Sean Gallup / Getty Images
Koniec z niepisaną regułą, że muzułmanie w Niemczech głosują na lewicę. Angela Merkel załatwiła chadecji nowy elektorat – na lata.
Emigranci stłoczeni na wiedeńskim dworcu oczekują na odjazd do Niemiec. Wrzesień 2015 r.Bwag/Wikipedia Emigranci stłoczeni na wiedeńskim dworcu oczekują na odjazd do Niemiec. Wrzesień 2015 r.

To było podwójne faux pas. Gdy w listopadzie 2018 r. obradowała w Berlinie Konferencja ds. Islamu – platforma dialogu między państwem i niemieckimi muzułmanami – gościom serwowano kaszankę. W MSW, które było gospodarzem spotkania, najwyraźniej zapomniano o tym, że Koran zakazuje spożywania krwi i wieprzowiny. Późniejsze tłumaczenia, że goście mieli też do wyboru inne potrawy, nie mogły już zatrzeć złego wrażenia.

Takie wpadki zdarzają się jednak coraz rzadziej, bo politycy za Odrą dobrze wiedzą, jak mogą być kosztowne.

Polityka 16.2021 (3308) z dnia 13.04.2021; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Od kaszanki do kebabu"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021