Świat

Sami to uczyniliśmy

Brytania się luzuje

Ostatnie przygotowania do otwarcia sklepów, które rząd zapowiada na 12 kwietnia. Ostatnie przygotowania do otwarcia sklepów, które rząd zapowiada na 12 kwietnia. Phil Noble/Reuters / Forum
Wielka Brytania wychodzi z długiego lockdownu jako pierwsza w Europie. A pokonanie covidu staje się na Wyspach pożywką dla nacjonalizmu.
Brytyjski rząd bez żadnego przetargu przyznał kontrakty związane z pandemią o wartości 10,5 mld funtów, a firmy mające odpowiednie powiązania polityczne wygrywały je dziesięciokrotnie częściej.Vuk Valcic/Zuma Press/Forum Brytyjski rząd bez żadnego przetargu przyznał kontrakty związane z pandemią o wartości 10,5 mld funtów, a firmy mające odpowiednie powiązania polityczne wygrywały je dziesięciokrotnie częściej.

Zapowiadając zakończenie lockdownu, premier Boris Johnson mówił w Izbie Gmin, że skoro nie widać szans na zupełne pozbycie się wirusa, to nie można w nieskończoność tkwić w restrykcjach. Bo te osłabiają gospodarkę, uderzają w fizyczne i psychiczne samopoczucie obywateli i zmniejszają szanse edukacyjne dzieci. Johnson zapowiedział też, że „plan wyjścia” będzie ostrożny, ale jednocześnie nieodwracalny.

I tak się stało – Wielka Brytania, jako pierwszy duży kraj Europy, wychodzi z covidowych ograniczeń już od 8 marca.

Polityka 16.2021 (3308) z dnia 13.04.2021; Świat; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Sami to uczyniliśmy"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001