Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Sami to uczyniliśmy

Brytania się luzuje

Ostatnie przygotowania do otwarcia sklepów, które rząd zapowiada na 12 kwietnia. Ostatnie przygotowania do otwarcia sklepów, które rząd zapowiada na 12 kwietnia. Phil Noble/Reuters / Forum
Wielka Brytania wychodzi z długiego lockdownu jako pierwsza w Europie. A pokonanie covidu staje się na Wyspach pożywką dla nacjonalizmu.
Brytyjski rząd bez żadnego przetargu przyznał kontrakty związane z pandemią o wartości 10,5 mld funtów, a firmy mające odpowiednie powiązania polityczne wygrywały je dziesięciokrotnie częściej.Vuk Valcic/Zuma Press/Forum Brytyjski rząd bez żadnego przetargu przyznał kontrakty związane z pandemią o wartości 10,5 mld funtów, a firmy mające odpowiednie powiązania polityczne wygrywały je dziesięciokrotnie częściej.

Zapowiadając zakończenie lockdownu, premier Boris Johnson mówił w Izbie Gmin, że skoro nie widać szans na zupełne pozbycie się wirusa, to nie można w nieskończoność tkwić w restrykcjach. Bo te osłabiają gospodarkę, uderzają w fizyczne i psychiczne samopoczucie obywateli i zmniejszają szanse edukacyjne dzieci. Johnson zapowiedział też, że „plan wyjścia” będzie ostrożny, ale jednocześnie nieodwracalny.

I tak się stało – Wielka Brytania, jako pierwszy duży kraj Europy, wychodzi z covidowych ograniczeń już od 8 marca. Choć w różnym tempie w Anglii – tu zasady określa rząd w Londynie – oraz w Szkocji, Walii i Irlandii Płn., gdzie decyzje zależą od lokalnych władz. W Anglii na początek wrócono do nauki stacjonarnej w szkołach i pozwolono spotykać się na otwartym powietrzu z jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego. Od końca marca można wychodzić z domów bez ważnego lub dobrze uzasadnionego powodu, np. by skorzystać z otwartych zewnętrznych obiektów sportowych, takich jak boiska czy korty tenisowe.

Drugi etap luzowania zaczął się już po zamknięciu tego numeru POLITYKI – 12 kwietnia. W Anglii najważniejsze zmiany to uruchomienie ogródków w pubach i restauracjach, otwarcie zamkniętej dotąd części handlu, usług, takich jak fryzjerzy, salony kosmetyczne i siłownie, ogrodów zoologicznych, parków rozrywki i bibliotek. Można już urządzać wesela do 15 osób i pogrzeby do 30. Walia zniosła zakaz wjazdu i wyjazdu z regionu, wrócił handel i usługi, wszyscy walijscy uczniowie i studenci wrócili do nauki w trybie stacjonarnym.

Otwarto też szkoły w Szkocji i Irlandii Płn., gdzie jeszcze obowiązują pewne ograniczenia, m.in. w handlu. Następne etapy – w tym otwarcie hoteli i powrót kibiców na stadiony – zaplanowano na kolejne tygodnie.

Polityka 16.2021 (3308) z dnia 13.04.2021; Świat; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Sami to uczyniliśmy"
Reklama