„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Holandia na żądanie

HOLANDIA: Ochotnicze pogotowie aborcyjne

Amsterdam, protest przeciwko zakazowi aborcji w Polsce. Na plakacie ilustracja Marty Frej, która trafiła na okładkę POLITYKI. Amsterdam, protest przeciwko zakazowi aborcji w Polsce. Na plakacie ilustracja Marty Frej, która trafiła na okładkę POLITYKI. Oscar Brak/NurPhoto / Getty Images
Zaostrzenie prawa aborcyjnego w Polsce spowodowało, że niderlandzkie kliniki przeżywają oblężenie. Dla wielu Polek to jak spotkanie z inną cywilizacją.
Protest pod Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie, 10 marca 2021 r.Andrzej Hulimka/Forum Protest pod Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie, 10 marca 2021 r.

I don’t speak Polish – mówi Alex, doktorantka bioinformatyki mieszkająca w Amsterdamie. Do kontaktu z Polkami używa głównie Google Translate. Ale po dwóch latach w aktywistycznej grupie Abortion Network Amsterdam (ANA), która pomaga w organizowaniu aborcji w niderlandzkich klinikach, Alex rozumie już po polsku często powtarzające się zdania: „jestem w 10. tygodniu ciąży”, „mój mąż przyjedzie ze mną”, „będziemy podróżować samochodem”.

Większość początkowych pytań – o koszt, dojazd, sam zabieg – się powtarza.

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Holandia na żądanie"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020