Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Wirus brazylijski

BRAZYLIA: Wirus Bolsonaro

„Po której stronie jesteś?” – mural w São Paulo. „Po której stronie jesteś?” – mural w São Paulo. Alexandre Schneider / Getty Images
Brazylia – do niedawna wzór przemian społecznych – staje się krainą chaosu i zagrożeniem dla skutecznej walki z globalną pandemią. Głównym winnym jest prezydent kraju.
Jair BolsonaroPalacio do Planalto/Wikipedia Jair Bolsonaro

Doniesienia z Brazylii są przerażające: już prawie 400 tys. zmarłych na covid. Według prognoz w tym tempie do połowy roku będzie ich grubo ponad pół miliona. Średnia dzienna liczba zgonów w ostatnich tygodniach to ponad 3 tys.

Ludzie umierają w domach, poczekalniach i na korytarzach szpitalnych. Tam, gdzie brakuje łóżek, pomocy chorym udziela się na krzesłach – tyle że niektórzy osłabieni wirusem nie mają siły nawet siedzieć. W wielu szpitalach są listy oczekujących na leczenie na oddziałach intensywnej terapii, mimo że jeśli ktoś kwalifikuje się do takiego leczenia, zazwyczaj czekać nie może.

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Wirus brazylijski"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022