Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Skala mniejszości

BIAŁORUŚ: Polska mniejszość na celowniku

Akcja Amnesty International po aresztowaniu Andżeliki Borys. Akcja Amnesty International po aresztowaniu Andżeliki Borys. Wojciech Kurczewski / Forum
Polacy na Białorusi stali się zakładnikami walczącego o przetrwanie uzurpatora.
Łukaszenka zagroził, że jeśli Polska nadal będzie źle traktować Białoruś, to „mocno dostanie po mordzie”.Vasily Fedosenko / Reuters/Forum Łukaszenka zagroził, że jeśli Polska nadal będzie źle traktować Białoruś, to „mocno dostanie po mordzie”.

Nie zdarzyło się wcześniej, by Aleksandr Łukaszenka uderzał w polską społeczność z taką brutalnością. Za kratki trafiła niedawno piątka działaczy niezależnego od władz Związku Polaków na Białorusi: jego szefowa Andżelika Borys, Maria Tiszkowska z Wołkowyska, Irena Biernacka z Lidy, Anna Paniszewa z Brześcia i grodzieński dziennikarz Andrzej Poczobut. Grozi im od 5 do 12 lat więzienia.

– Od kilku tygodni nasilają się szykany i represje wobec działaczy i organizacji mniejszości polskiej – stwierdza Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych zajmujący się m.

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Skala mniejszości"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022