Świat

Rozłączanie internetu

Kto i jak chce kontrolować sieć

„Suwerenne internety” projektują najczęściej państwa do których obrońcy praw człowieka mają dużo zastrzeżeń. „Suwerenne internety” projektują najczęściej państwa do których obrońcy praw człowieka mają dużo zastrzeżeń. Getty Images
Po Chinach kolejne autorytarne państwa chcą kontrolować sieć, a w zasadzie swoich obywateli. Najczęściej metodami z dawno minionej epoki.
Afera Edwarda Snowdema, byłego pracownika wywiadu elektronicznego USA, który w 2013 r. ujawnił, jak Amerykanie na masową skalę inwigilują internet, skłoniła wiele państw do szukania alternatyw dla telekomunikacji komputerowej.Henrique Casinhas/Zuma Press/Forum Afera Edwarda Snowdema, byłego pracownika wywiadu elektronicznego USA, który w 2013 r. ujawnił, jak Amerykanie na masową skalę inwigilują internet, skłoniła wiele państw do szukania alternatyw dla telekomunikacji komputerowej.

Internet powstał jako projekt CIA i jako taki jest kontynuowany – przekonuje prezydent Władimir Putin. W tym stwierdzeniu jest ziarno prawdy. Dziewicza sieć, która w 1969 r. połączyła cztery uniwersytety w Kalifornii i Utah, powstała dzięki grantowi od ARPA, agencji departamentu obrony USA stworzonej krótko po starcie sputnika w kosmos. Miała ona sprawić, żeby amerykańscy naukowcy pracujący dla wojska już nigdy więcej nie dali się tak strasznie wyprzedzić swoim radzieckim kolegom.

Internet w jakimś stopniu jest więc owocem rywalizacji rosyjsko-amerykańskiej.

Polityka 18.2021 (3310) z dnia 26.04.2021; Świat; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozłączanie internetu"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Fiat 126p. Polski Volkswagen, tylko trochę mniejszy

Gdyby szukać materialnego symbolu gierkowskiej dekady, Polski Fiat 126p byłby jak znalazł. To za sprawą tego małego autka zaczęła się w PRL era masowej motoryzacji. Bo samochód – obok własnego mieszkania – miał być najbardziej widomym znakiem dobrobytu Polaków.

Adam Grzeszak
12.10.2021