Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Nic po nas nie zostało

Co się stanie z Afganistanem? Mówi były ambasador RP w Kabulu

Z Afganistanu po prawie 20 latach wyjeżdżają również Polacy. W ramach misji NATO służy ich tam obecnie ok. 350. Z Afganistanu po prawie 20 latach wyjeżdżają również Polacy. W ramach misji NATO służy ich tam obecnie ok. 350. Getty Images
Rozmowa z Piotrem Łukasiewiczem, żołnierzem, byłym ambasadorem RP w Kabulu, o tym, jaki sens miała polska misja w Afganistanie i co się stanie z tym krajem.
Piotr Łukasiewicz – rocznik 1972, polski żołnierz i dyplomata, doktor nauk politycznych. W latach 2004–05 był na misji w Iraku.Leszek Zych/Polityka Piotr Łukasiewicz – rocznik 1972, polski żołnierz i dyplomata, doktor nauk politycznych. W latach 2004–05 był na misji w Iraku.

Prezydent Joe Biden zapowiedział, że amerykańskie wojsko wycofa się z Afganistanu do 11 września, czyli do 20. rocznicy zamachów na Amerykę. Jednocześnie zakończy się trwająca prawie dwie dekady interwencja NATO w tym kraju. Jej pierwotny cel – zniszczenie mającej tam swoją bazę Al-Kaidy – został osiągnięty. Ale Zachód postawił sobie również zadanie opanowania rebelii talibów oraz modernizacji państwa i społeczeństwa afgańskiego. Już dwaj poprzedni prezydenci USA – Barack Obama i Donald Trump – uznali jednak, że to cele nieosiągalne, i próbowali wycofać wojska.

Polityka 19.2021 (3311) z dnia 04.05.2021; Świat; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Nic po nas nie zostało"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022