Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

My, rasiści?

Kto jest tu rasistą

Podczas meczu ze Slavią Praga Kemar Roofe z Glasgow Rangers kopnął w głowę bramkarza Ondřeja Kolařa, za co dostał czerwoną kartkę. Podczas meczu ze Slavią Praga Kemar Roofe z Glasgow Rangers kopnął w głowę bramkarza Ondřeja Kolařa, za co dostał czerwoną kartkę. EPA / PAP
Awantura wokół meczu czeskiej Slavii i szkockich Rangersów pokazała, jak głęboka jest mentalna różnica między Wschodem a Zachodem. I że Wschód jest na przegranej pozycji, nawet jeśli wygra na boisku.
Na boisku było nerwowo przez cały mecz.EAST NEWS Na boisku było nerwowo przez cały mecz.

W dużym uproszczeniu: Szkoci twierdzą, że poszło o rasizm, w czym przytakuje im brytyjska opinia publiczna. Czesi z kolei uważają, że w walce o wielkie pieniądze Szkoci potraktowali ich tak, jak kolonialiści traktowali ludy podbite w wiekach dawno minionych. Z tym że Czechów nikt nie chce słuchać.

Mecz rozegrano w marcu, ale dochodzenie, co się właściwie stało w Glasgow, nadal trwa. Przez kilka wiosennych tygodni w czeskich mediach temat przebijał nawet pandemię. Zupełnie niesportowy, liberalno-demokratyczny tygodnik „Respekt” poświęcił sprawie okładkę, na której wybite było pytanie: „I kto tu jest rasistą?

Polityka 19.2021 (3311) z dnia 04.05.2021; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "My, rasiści?"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014