Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Bidenland

USA: Biden chce zmienić Amerykę

Odwiedziny w szkole w Yorktown, Wirginia. Dofinansowanie państwowej oświaty to jeden z głównych pomysłów Bidena. Odwiedziny w szkole w Yorktown, Wirginia. Dofinansowanie państwowej oświaty to jeden z głównych pomysłów Bidena. Jonathan Ernst/Reuters / Forum
Joe Biden zapowiadał się na prezydenta „przejściowego”, a przedstawił plany reform, jakich Ameryka nie widziała od dekad. Tylko czy zdąży je zrealizować.
Billboard w Arizonie nawiązujący do hasła wyborczego Joe Bidena o budowaniu nowej, lepszej Ameryki.Jason Wise/Getty Images Billboard w Arizonie nawiązujący do hasła wyborczego Joe Bidena o budowaniu nowej, lepszej Ameryki.

W historii USA zwykle potrzeba było silnego wstrząsu, by ociężały amerykański lotniskowiec zmienił kurs. Szoku wojny domowej, dopiero po której Ameryka zrzuciła z siebie hańbę niewolnictwa. Depresji ekonomicznej, jak w latach 30. XX w., która wolnorynkową gospodarkę pchnęła na drogę New Dealu. Kulturowego i społecznego przesilenia lat 60., które zaowocowało reformami Wielkiego Społeczeństwa, z jego kluczowym składnikiem – równouprawnieniem Afroamerykanów.

Obecna pandemia jest kryzysem wielowymiarowym – towarzyszyły jej zapaść gospodarki, nasilenie napięć rasowych i politycznych.

Polityka 20.2021 (3312) z dnia 11.05.2021; Świat; s. 43
Oryginalny tytuł tekstu: "Bidenland"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >