„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Bidenland

USA: Biden chce zmienić Amerykę

Odwiedziny w szkole w Yorktown, Wirginia. Dofinansowanie państwowej oświaty to jeden z głównych pomysłów Bidena. Odwiedziny w szkole w Yorktown, Wirginia. Dofinansowanie państwowej oświaty to jeden z głównych pomysłów Bidena. Jonathan Ernst/Reuters / Forum
Joe Biden zapowiadał się na prezydenta „przejściowego”, a przedstawił plany reform, jakich Ameryka nie widziała od dekad. Tylko czy zdąży je zrealizować.
Billboard w Arizonie nawiązujący do hasła wyborczego Joe Bidena o budowaniu nowej, lepszej Ameryki.Jason Wise/Getty Images Billboard w Arizonie nawiązujący do hasła wyborczego Joe Bidena o budowaniu nowej, lepszej Ameryki.

W historii USA zwykle potrzeba było silnego wstrząsu, by ociężały amerykański lotniskowiec zmienił kurs. Szoku wojny domowej, dopiero po której Ameryka zrzuciła z siebie hańbę niewolnictwa. Depresji ekonomicznej, jak w latach 30. XX w., która wolnorynkową gospodarkę pchnęła na drogę New Dealu. Kulturowego i społecznego przesilenia lat 60., które zaowocowało reformami Wielkiego Społeczeństwa, z jego kluczowym składnikiem – równouprawnieniem Afroamerykanów.

Obecna pandemia jest kryzysem wielowymiarowym – towarzyszyły jej zapaść gospodarki, nasilenie napięć rasowych i politycznych.

Polityka 20.2021 (3312) z dnia 11.05.2021; Świat; s. 43
Oryginalny tytuł tekstu: "Bidenland"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021