Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Kto ukradł piłkę

Tak futbol sprzedał duszę

Baner kibiców Crystal Palace: Wy macie kasę, my mamy duszę. Baner kibiców Crystal Palace: Wy macie kasę, my mamy duszę. Catherine Ivill/AMA/Corbis / Getty Images
Finał Ligi Mistrzów, święto europejskiej piłki, na żywo będą oglądać już niemal wyłącznie futbolowi konsumenci, którzy zastąpili stadionowych obywateli.
Mural w Yogyakarcie przygotowany na Mundial w 2018 r.AFP/EAST NEWS Mural w Yogyakarcie przygotowany na Mundial w 2018 r.

Zanim futbol stał się biznesem, był też mitem. Potwierdzeniem iluzji czy wiary, że choć świat najlepszy nie jest, to bywa sprawiedliwy.

Czarnoskóry pucybut Pele z miasteczka Tres Coracoes w Brazylii, Diego ze slumsów pod Buenos Aires, Samuel Eto z Kamerunu, Sadio Mane z Senegalu… Krótkie, niewiele ponadstuletnie dzieje futbolu są usłane historiami z gatunku „spełnienie snu”. Historia najlepszego z najlepszych Leo Messiego jest nieco inna – urodził się w rodzinie klasy średniej, ale też miał pod górkę, tylko inną. W jego historii silna wola i determinacja na przekór biologii plus współczesna medycyna dokonały cudów.

Dawid pokonuje Goliata, biedak może zostać królem, fizycznie niedorozwinięty – mocarzem, sprawiedliwość choć czasem zwycięża, każdy ma szansę… itd., itp. Wszystko to są opowieści o futbolu, które wyjaśniają, dlaczego ten sport tak wielu porywa. Nie mówiąc o jego spektaklowej stronie: w tej rywalizacji wszystko może nagle stanąć na głowie. Jak w hollywoodzkim filmie.

Hollywoodzkie są też porażki. Aż miło, gdy jeden gigant upada pod ostrzałem innego (Brazylia–Niemcy 1:7). Jeszcze przyjemniej, gdy odwieczny Dawid rozkłada na łopatki Goliatów – jak Crvena Zvezda, zdobywająca w 1991 r. Puchar Europy (poprzednik pucharu Ligi Mistrzów). Lub niedawno niepozorne Leicester City wygrywające Premier League i pokonujące wszystkie wyspiarskie potęgi. Przez chwilę można pomyśleć, że nie o wszystkim przesądzają wielkie pieniądze.

Za kilka dni w finale Ligi Mistrzów zmierzą się jednak dwie sportowo-biznesowe potęgi: Manchester City, należący do szejka Mansura bin Zajeda al Nahjana (zarazem wicepremiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich) oraz Chelsea Londyn, własność rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza.

Polityka 22.2021 (3314) z dnia 25.05.2021; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Kto ukradł piłkę"
Reklama