Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Mit Araba

Kres arabskiej solidarności

Jeden z etapów pielgrzymki do Mekki. Jeden z etapów pielgrzymki do Mekki. Shutterstock
Arabska solidarność ujawniała się tylko w obliczu wroga. Nie ma dziś wroga – nie ma jedności. Reakcja na konflikt Izraela z Hamasem to najświeższy dowód.
Autonomię Palestyńską finansuje głównie Unia Europejska, a za blokadę i biedę Strefy Gazy odpowiada po części bratni Egipt.Ibraheem Abu Mustafa/Reuters/Forum Autonomię Palestyńską finansuje głównie Unia Europejska, a za blokadę i biedę Strefy Gazy odpowiada po części bratni Egipt.

Czy powstałaby wielka polska Solidarność, gdyby nie wspólny wróg i cel? A gdyby Rosja zaatakowała Estonię albo Turcja Grecję, czy poszlibyśmy za nie walczyć? Nie ma jednej odpowiedzi, a żyjemy razem na najbardziej solidarnym i zintegrowanym politycznie i gospodarczo kontynencie.

Arabowie ginęli za innych Arabów. W wojnach z Izraelem za sprawę palestyńską życie straciło ponad 50 tys. Egipcjan, Syryjczyków i Jordańczyków. Trudno o większy dowód jedności i solidarności arabskiej niż ich krew.

Polityka 23.2021 (3315) z dnia 31.05.2021; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Mit Araba"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022