Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Koleje Retyckie i ich sieć pełna niespodzianek

Jedna piąta tras Kolei Retyckich to obiekty zbudowane przez człowieka – tunele, mosty, wiadukty Jedna piąta tras Kolei Retyckich to obiekty zbudowane przez człowieka – tunele, mosty, wiadukty © Rhätische Bahn
W drugiej części zapraszamy do odkrycia wielu skarbów Gryzoni, do których można dotrzeć zarówno regularnymi, jak i specjalnymi pociągami Kolei Retyckich. Wśród nich jest niezwykłe Muzeum Kolejnictwa Albula.

Koleje Retyckie to nie tylko Ekspres Bernina. Ten regionalny przewoźnik w Gryzonii uruchamia pociągi na sieci liczącej 384 kilometry, w całości zelektryfikowanej, co oznacza brak emisji spalin. Aż jedna trzecia tras położona jest powyżej 1500 metrów nad poziomem morza, również jedna trzecia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, natomiast jedna piąta to obiekty zbudowane przez człowieka – tunele, mosty, wiadukty. Koleje Retyckie kojarzą się przede wszystkim z pociągami turystycznymi, jednak obsługują też codzienny transport regionalny w Gryzonii oraz otwierają połączenia towarowe.

Mapa Kolei Retyckichmat. pr.Mapa Kolei Retyckich

Historyczny skład z lokomotywą parową© Rhätische BahnHistoryczny skład z lokomotywą parową

Koleje Retyckie organizują również specjalne przejazdy historycznymi składami z lokomotywą parową w Prättigau, w dolinie Landwasser i w Surselva. Na tych pełnych pięknych widoków trasach pojawiają się niezwykłe, stare wagony. W tym roku kursy pociągami parowymi planowane są na 7 sierpnia, 11 września i 19 października. Aktualne informacje znaleźć można na stronie Rhb.ch.

Muzeum Susch© Rhätische BahnMuzeum Susch

Dla prawdziwych fanów pociągów obowiązkowym punktem jest Muzeum Kolejnictwa Albula, zlokalizowane w Bergün, przy linii Albula, obsługiwanej przez Koleje Retyckie. To wspaniałe miejsce dla całych rodzin. Oryginalne eksponaty i wiernie odwzorowane pomieszczenia oraz jedna z najstarszych lokomotyw typu Krokodil pozwalają jeszcze lepiej poznać tę spektakularną linię. Miłośnikom kolei na pewno spodoba się niesamowita makieta, na którą składają się małe pociągi, miniaturowe budowle, wiadukty i tunele. Twórcy zadbali o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół tak, by widzowie mogli przenieść się w świat wyjątkowych pociągów. Makieta rozstawiona została w sali stanowiącej część muzeum.

Jedna ze stacji obsługiwanych przez Koleje Retyckie znajduje się w maleńkiej wiosce Susch, niedaleko otwartego dwa lata temu Muzeum Susch, poświęconego sztuce współczesnej, założonego przez Grażynę Kulczyk w dawnym kompleksie klasztornym.

Muzeum Kolejnictwa w Bergün© Rhätische BahnMuzeum Kolejnictwa w Bergün

  • Więcej informacji i inspiracji do podróżowania po Szwajcarii: www.MojaSzwajcaria.pl
  • Informacje o Kolejach Retyckich: www.rhb.ch
  • Materiał przygotowany we współpracy z Ambasadą Szwajcarii i Kolejami Retyckimi
  • Cdn... za tydzień na www.polityka.pl
Polityka 27.2021 (3319) z dnia 29.06.2021; Szwajcaria na lato; s. 14
Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama