Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Ekscelencja na wakacjach

Po co nam dyplomaci

Dobry ambasador dysponuje rozbudowaną siecią kontaktów, nie tylko w elitach politycznych, ale i w świecie biznesu, kultury, w organizacjach społecznych. Dobry ambasador dysponuje rozbudowaną siecią kontaktów, nie tylko w elitach politycznych, ale i w świecie biznesu, kultury, w organizacjach społecznych. AndrevLozovyi / PantherMedia
Czy we współczesnym świecie potrzebni są jeszcze ambasadorzy? I dlaczego Twitter może doprowadzić do ich wyginięcia.
Uniform ambasadora Liberii w Wielkiej Brytanii, ok. 1900 r.Hermann Historica GmbH/Interfoto/Forum Uniform ambasadora Liberii w Wielkiej Brytanii, ok. 1900 r.

W życie wchodzi właśnie nowa ustawa o polskiej służbie zagranicznej. Nowym ambasadorom już ani żadnych kwalifikacji, ani znajomości języków nie trzeba. Powstaną nowe miejsca dla swoich i nowe sposoby wzięcia za twarz. Sytuacja robi się paranoiczna, gdyż nie wiadomo, dlaczego PiS – powołując się na interes narodowy, sprawiedliwość i inne cnoty wyższe – zabiega o obniżenie kryteriów przyjmowania do służby dyplomatycznej. Jest jednak pociecha, ale smutna: ambasadorzy w świecie współczesnym, nie tylko w Polsce, coraz mniej znaczą.

Polityka 25.2021 (3317) z dnia 15.06.2021; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Ekscelencja na wakacjach"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?