Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Ameryka Bidena wraca do Europy, Polska traci znaczenie i czar

Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent USA Joe Biden na szczycie NATO w Brukseli. 14 czerwca 2021 r. Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent USA Joe Biden na szczycie NATO w Brukseli. 14 czerwca 2021 r. Forum
Po szczycie NATO w Brukseli. Joe Biden zareklamował odnowienie transatlantyckiego przymierza i uratował wizerunek Andrzeja Dudy. Sojusz czeka jednak poważna dyskusja o Chinach, modernizacji i – jak zawsze – o pieniądzach.

To mógł być najbardziej przygnębiający szczyt NATO z punktu widzenia polskiej pozycji w sojuszu, naszych ambicji jako obronnego lidera wschodniej flanki i kluczowego wojskowego partnera USA w tej części Europy. Słuchając niektórych wypowiedzi płynących z kraju, można było nawet pomyśleć, że zbliża się narada sojuszu wrogiego Polsce albo takiego, którego intencje nie są całkiem pewne.

Słyszeliśmy zarzuty o nadmiernym skupieniu czy wręcz fascynacji Bidena Władimirem Putinem, padały wobec najważniejszego sojusznika pretensje o brak należytej konsultacji, a nawet czasu na rozmowę telefoniczną z politykami w Warszawie.

Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >