Świat

Wiek zwycięstwa

CHINY: KPCh – najpotężniejsza globalna partia

Pomnik upamiętniający 100-lecie partii, niedaleko Yan’an, wieloletniego matecznika komunistów. Pomnik upamiętniający 100-lecie partii, niedaleko Yan’an, wieloletniego matecznika komunistów. Tingshu Wang/Reuters / Forum
Komunistyczna Partia Chin obchodzi właśnie setne urodziny. Czy jej liderzy odkryli jedyny skuteczny sposób na zarządzanie Państwem Środka?
Partia to scentralizowany układ o charakterze mafijnym – wchodząc do niej, dołącza się do konkretnej grupy i funkcjonuje w określonej sieci kontaktów. Każdy jest komuś podległy.Tingshu Wang/Reuters/Forum Partia to scentralizowany układ o charakterze mafijnym – wchodząc do niej, dołącza się do konkretnej grupy i funkcjonuje w określonej sieci kontaktów. Każdy jest komuś podległy.

Swój jubileusz partia obchodzi 1 lipca – na pamiątkę tajnych spotkań z czerwca 1921 r. i pierwszego zjazdu w Szanghaju. Tamto spotkanie było kameralne i zaczęło się wprawdzie 23 lipca, ale w latach 30. ustalono, że lepiej przenieść obchody na początek miesiąca – łatwiej zapamiętać – i tak już zostało w komunistycznym kalendarzu.

Partia długo miała pod górkę, powstała z podszeptu towarzyszy radzieckich i z ich instrukcji, w Chinach biednych, feudalnych, podzielonych i upokorzonych przez obce mocarstwa.

Polityka 27.2021 (3319) z dnia 29.06.2021; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Wiek zwycięstwa"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Za murami seminariów. Co chłopaków tam pcha? Jak sobie radzą?

Dziś mamy w Polsce ponad 70 seminariów, gdzie klerycy przez sześć lat są przygotowywani do swego zawodu.

Adam Szostkiewicz
24.09.2021