Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Prawdziwa Szwedka

SZWECJA: Nowa gwiazda radykalnej lewicy

Nooshi Dadgostar Nooshi Dadgostar Nils Petter Nilsson / Getty Images
Nowa gwiazda szwedzkiej lewicy Nooshi Dadgostar to – jak mówią jej znajomi – połączenie Che Guevary z profesorką prawa. Właśnie obaliła szwedzki rząd.
„Dziś, kiedy wchodzę do szkół, od razu widzę, że segregacja jest znacznie większa niż za moich czasów. Sama miałam w klasie dzieci lekarzy i sprzątaczy” – stwierdza Nooshi Dadgostar. Na fot. wizyta księżnej Magdaleny Bernadotte w szkole w Göteborgu.Adam Ihse/TT Newsagency/Forum „Dziś, kiedy wchodzę do szkół, od razu widzę, że segregacja jest znacznie większa niż za moich czasów. Sama miałam w klasie dzieci lekarzy i sprzątaczy” – stwierdza Nooshi Dadgostar. Na fot. wizyta księżnej Magdaleny Bernadotte w szkole w Göteborgu.

Urodziła się w ośrodku dla uchodźców w Perstorp w Skanii. Jej rodzice pochodzą z Iranu. Wychowała się w biedzie, przynajmniej jak na szwedzkie warunki: samochód był nieosiągalnym marzeniem, podobnie jak i wyjazd na wakacje. W jednym z wywiadów powiedziała: „Dorastałam w domu zupełnie pozbawionym pieniędzy. Mieliśmy długi, żadnych oszczędności. Posiadaliśmy może pięć mebli”.

Szwecja lat 80. była jednak sprawnym państwem opiekuńczym. Dlatego córka uchodźców nie mieszkała w getcie etnicznym, chodziła do przedszkola i dobrej szkoły, a jej rodzina miała do dyspozycji ładne czynszowe mieszkanie w pobliżu placów zabaw (chociaż do czasu, o czym dalej).

Polityka 28.2021 (3320) z dnia 06.07.2021; Świat; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Prawdziwa Szwedka"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?