Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Czy lex TVN grozi wyjściem wojsk USA? Czy PiS zaszkodzi NATO?

Amerykanie na ćwiczeniach Defender Europe 20 w Drawsku Pomorskim, sierpień 2020 r. Amerykanie na ćwiczeniach Defender Europe 20 w Drawsku Pomorskim, sierpień 2020 r. Marek Lapis / Forum
Amerykanie, na razie nieoficjalnie, sięgają po argument ostateczny w rozgrywce o swoje inwestycje nad Wisłą. Panikować jeszcze nie warto, ale sama dyskusja o przesunięciu ich wojsk z Polski tworzy ryzyko groźnego wyłomu w najważniejszym dla nas sojuszu.

To jeszcze nie tektoniczne tąpnięcie, ale już słyszalny pomruk górotworu. Z nieoficjalnych źródeł płyną sygnały, że Amerykanie w sprawie TVN mogli położyć na stole swoją najsilniejszą kartę – relacje obronne z Polską.

Bardzo czytelny sygnał z USA

Pierwszy napisał o tym portal Wirtualna Polska, powołując się na anonimowe źródła w Kongresie. Według Marcina Makowskiego wycofanie z Polski – czy też przeniesienie gdzie indziej – części stacjonujących u nas wojsk USA ma być rozważane jako sposób reakcji na

 • lex TVN
 • media
 • NATO
 • USA
 • Warte przeczytania

  Reklama

  Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

  Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
  By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

  Informacja o RODO

  Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

  Czytaj także

  Niezbędnik

  Arabowie szukają mistrzów

  Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

  Mateusz Wilk
  06.05.2014