Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

W domu lub w grobie

W domu lub w grobie. Co teraz będzie z Afgankami?

Niesławne błękitne burki stały się symbolicznym więzieniem Afganek. Niesławne błękitne burki stały się symbolicznym więzieniem Afganek. Paula Bronstein / Getty Images
Choć wciąż nie wiemy, jaki będzie ostateczny kształt nowego państwa, nowej rzeczywistości, którą dla Afgańczyków urządzają talibowie, mam przypuszczenie graniczące z pewnością, że nie będzie już koncertów, które Mariam mogłaby poprowadzić. Jej i moim koleżankom z Kabulu, tym, które pospiesznie wyjeżdżały, i tym, które zostały, nagle urwało się życie.
Wszystkie nasze nadzieje i osiągnięcia, wszystko, co przyniosło ostatnie 20 lat, już jest wymazywane – alarmują Afganki.Getty Images Wszystkie nasze nadzieje i osiągnięcia, wszystko, co przyniosło ostatnie 20 lat, już jest wymazywane – alarmują Afganki.

Kiedy myślę o typowej reprezentantce nowego pokolenia afgańskich kobiet, osoba, która zawsze przychodzi mi do głowy, to jedna z moich koleżanek – Mariam Yousufi. Afgańczycy znają ją z popularnego kanału na YouTube, który prowadzi. Mariam, pasjonatka historii, jest też właścicielką małej marki odzieżowej. Swoimi strojami oddaje hołd modowym tradycjom Afganistanu. A te nijak mają się do niesławnych błękitnych burek, które swojego czasu stały się symbolicznym więzieniem Afganek. Strojne i kolorowe suknie, często ciężkie od metalowych dodatków, Mariam wyszukiwała na pchlich targach i w sklepikach przy popularnej kabulskiej Chicken Street.

Polityka 36.2021 (3328) z dnia 31.08.2021; Kryzys uchodźczy; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "W domu lub w grobie"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022