Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Noblista upadły

ETIOPIA: Abiy Ahmed Ali – upadły noblista

Bojownicy z Tigrajskiego Ludowego Frontu Wyzwolenia po odbiciu Mekelie, stolicy regionu Tigraj. Bojownicy z Tigrajskiego Ludowego Frontu Wyzwolenia po odbiciu Mekelie, stolicy regionu Tigraj. Yasuyoshi Chiba/AFP / EAST NEWS
U progu sezonu noblowskiego – ruszyła już giełda nazwisk – warto przyjrzeć się przypadkowi premiera Etiopii Abiya Ahmeda Alego, który nagrodę pokojową szarga na frontach krwawej wojny domowej.
Abiy Ahmed Ali nie jest pierwszym wątpliwym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Bardzo wiele wątpliwości budzi też fakt przyznania tej nagrody Aung San Suu Kyi, byłej premier Mjanmy.Comune Parma/Wikipedia Abiy Ahmed Ali nie jest pierwszym wątpliwym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Bardzo wiele wątpliwości budzi też fakt przyznania tej nagrody Aung San Suu Kyi, byłej premier Mjanmy.

Konflikt trawi północ Etiopii i jej zbuntowany region Tigraj, wikła dodatkowo sąsiednie Erytreę, Somalię i oba państwa sudańskie. Latem Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, UNICEF, ostrzegł, że ponad 100 tys. najmłodszych w Tigraju grozi śmierć z niedożywienia. Według ONZ klęską głodu zagrożony może być blisko milion osób. 2 mln opuściło domy, a 5 mln osób potrzebuje pomocy humanitarnej. Za pokój w Etiopii modli się papież Franciszek i z okazji miejscowego nowego roku, który zaczął się 11 września, złożył życzenia braterstwa i solidarności. Każde wstawiennictwo się przyda, bo nie zanosi się, by Etiopczycy w swoim 2014 r. zerwali z brutalnością.

Działacze międzynarodowych organizacji niosących pomoc ofiarom konfliktów nie są wpuszczani do Tigraju, sytuację próbują więc rozpoznać zdalnie, przez telefon lub internet, choć nie zawsze da się uzyskać połączenie. Docierają też do uchodźców zbiegłych do Sudanu. Amnesty International alarmuje, że strony, zwłaszcza te walczące z Tigrajczykami, a więc żołnierze etiopscy, siły erytrejskie oraz milicje z regionu Amhara, od pierwszego dnia walk, w poczuciu absolutnej bezkarności i ewidentnie w ramach odgórnie przyjętej strategii, starają się, oprócz zabijania uzbrojonych przeciwników, krzywdzić także cywilów i celują w całe grupy etniczne.

Biją, zastraszają, grabią, poniżają, dopuszczają się czynów noszących znamiona zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości. Szokująca jest zwłaszcza skala przemocy seksualnej. Pojmane kobiety były przetrzymywane i wielokrotnie gwałcone, także na oczach swoich dzieci. Amnesty apeluje, by sprawców pociągnąć do odpowiedzialności, a jako pierwszego wzywa do opamiętania Abiya Ahmeda Alego, premiera Etiopii, laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 2019 r., który apeluje do wszystkich patriotów zdolnych do noszenia broni, by za nią chwytali i rwali się do walki.

Polityka 39.2021 (3331) z dnia 21.09.2021; Świat; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Noblista upadły"
Reklama