Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Co UE zrobi z wyrokiem Trybunału Przyłębskiej? Możliwy scenariusz

Protest przeciwko polexitowi przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego Protest przeciwko polexitowi przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego Attila Husejnow / Zuma Press / Forum
Bruksela będzie próbowała stopniowo rozbrajać minę, którą podłożył Trybunał Przyłębskiej. Dla Unii teraz jest najważniejsze, czy i w jaki sposób to orzeczenie przełoży się na nowe ustawy dotyczące sądownictwa.

Orzeczenie o braku prymatu unijnego prawa według wykładni TSUE (w dziedzinie sądownictwa) nad polską konstytucją nie było dla Brukseli zaskoczeniem. Po wcześniejszych decyzjach TK nie można było spodziewać się czegoś innego, a i opcja z ciągłym odwlekaniem wyroku – jak wynikało z nieformalnych kontaktów między stronami – nie wchodziła w grę.

Belg Didier Reynders, komisarz ds. sprawiedliwości, w czwartek wieczorem powiedział, że decyzja TK go „niepokoi”, tłumacząc, że skomentuje sprawę szczegółowo, gdy dokładnie przeanalizuje werdykt, w tym jego pisemne uzasadnienie.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014