Świat

„Policzek wymierzony Unii”. Świat o wyroku Przyłębskiej

O ryzyku polexitu donoszą media na całym świecie, od Australii po Japonię i Kolumbię. O ryzyku polexitu donoszą media na całym świecie, od Australii po Japonię i Kolumbię. kalhh / Pixabay
Odrzucenie prymatu prawa unijnego nad krajowym to już prawie polexit, przynajmniej w sferze prawnej. Zagraniczne media nie pozostawiają wątpliwości – Polska jest na kursie opuszczenia wspólnoty.

To wydarzenie bez precedensu: lider jednego z państw wspólnoty zaskarżył fundamentalne zasady traktatu o UE – pisze brytyjski serwis BBC, komentując kontekst decyzji Trybunału Julii Przyłębskiej. Organ orzekł, że unijne prawo jest niezgodne z polską konstytucją, bo narusza suwerenność kraju i neguje supremację ustawy zasadniczej jako najważniejszego dokumentu obowiązującego w RP.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021