Świat

Francuskie ofiary Kościoła

Raport o pedofilii we francuskim Kościele

Ustalono, że w latach 1950–2020 ofiarą powiązanych z Kościołem przestępców pedofilów padło 330 tys. małoletnich. Ustalono, że w latach 1950–2020 ofiarą powiązanych z Kościołem przestępców pedofilów padło 330 tys. małoletnich. Bardos Florent/ABACA / Newspix.pl

Okrutna obojętność – tak skomentował wyniki raportu o nadużyciach seksualnych we francuskim Kościele katolickim szef niezależnej komisji, która go przygotowała, Jean Marc Sauve. Po trzech latach prac ustalono, że w latach 1950–2020 ofiarą powiązanych z Kościołem przestępców pedofilów padło 330 tys. małoletnich. W tym 216 tys. osób skrzywdzili księża i zakonnicy, pozostałych – świeccy pracujący w instytucjach kościelnych, np. katecheci. Minimalna liczba seksualnych przestępców w sutannach i habitach wyniosła między 2900 a 3200.

Polityka 42.2021 (3334) z dnia 12.10.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Francuskie ofiary Kościoła"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021