Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Partia w partii

Kłopoty Bidena z własną lewicą

Lewicowy Szwadron w Partii Demokratycznej: Ilhan Omar, Alexandria Ocasio-Cortez, Rashida Tlaib i Ayanna Pressley. Lewicowy Szwadron w Partii Demokratycznej: Ilhan Omar, Alexandria Ocasio-Cortez, Rashida Tlaib i Ayanna Pressley. Brendan Smialowski/AFP / EAST NEWS
Ważą się losy wielkich reform prezydenta Joe Bidena – od ich powodzenia może zależeć również jego reelekcja. Blokują je nie tylko Republikanie, ale też „wróg wewnętrzny”.
Polityczną bazą progresywistów, z 80-letnim nestorem Bernie Sandersem, jest pokolenie milenialsów, urodzone w ostatnim dwudziestoleciu XX w.Shutterstock Polityczną bazą progresywistów, z 80-letnim nestorem Bernie Sandersem, jest pokolenie milenialsów, urodzone w ostatnim dwudziestoleciu XX w.

Na początku października nie udało się przeforsować prezydenckiego planu naprawy amerykańskiej infrastruktury. W Izbie Reprezentantów zablokowało go lewe skrzydło Partii Demokratycznej. A ściślej mówiąc, 80-letni senator Bernie Sanders, jego młodsza o dwa pokolenia uczennica Alexandra Ocasio-Cortez i inni tzw. progresywiści (progressives). Uzależnili oni przyznanie swojej zgody na program naprawczy od zatwierdzenia ustawy radykalnie wzmacniającej sieć osłony socjalnej i „zieloną gospodarkę”.

Polityka 45.2021 (3337) z dnia 02.11.2021; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Partia w partii"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022