Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Diabelska sukcesja

FRANCJA: Eric Zemmour: kim jest nowy lider skrajnej prawicy

Eric Zemmour Eric Zemmour Chesnot / Getty Images
Na francuskiej skrajnej prawicy może wkrótce dojść do przewrotu. Czy jej nowy lider Eric Zemmour za pół roku przejmie władzę w Paryżu?
Do Viktora Orbána pielgrzymują gwiazdy francuskiej skrajnej prawicy: był Eric Zemmour, pojechała też liderka Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.Alain Robert/SIPA/EAST NEWS Do Viktora Orbána pielgrzymują gwiazdy francuskiej skrajnej prawicy: był Eric Zemmour, pojechała też liderka Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

Jeszcze niedawno brzmiałoby to nieprawdopodobnie: pretendenci do francuskiej prezydentury pielgrzymują do Europy Środkowej, aby dostąpić medialnego namaszczenia ze strony premiera Węgier Viktora Orbána.

Pierwszy był Eric Zemmour. Szalenie popularny, 63-letni filigranowy dziennikarz to aktualnie czarny koń francuskiej skrajnej prawicy. Pojawił się w Budapeszcie pod koniec września i pochwalił pronatalistyczne pomysły premiera Węgier, ale nie tylko. Złożył Orbánowi ideologiczny hołd: „Podziwiam jego politykę, podziwiam jego opór wobec (…) wszelkiego rodzaju nacisków ze strony Komisji Europejskiej, Niemców, Emmanuela Macrona”.

Miesiąc później do Budapesztu pojechała 53-letnia Marine Le Pen, liderka Zjednoczenia Narodowego. I znów prawiono sobie dusery.

Polityka 46.2021 (3338) z dnia 08.11.2021; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Diabelska sukcesja"
Reklama