Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Uprzejmie donoszę

BIAŁORUŚ: Donosiciele i Cyperpartyzanci

Oprócz spontanicznych donosów na numer alarmowy są też donosy pisemne, składane przez opłacanych szpicli. Oprócz spontanicznych donosów na numer alarmowy są też donosy pisemne, składane przez opłacanych szpicli. Mirosław Gryń / Polityka
Lojalni obywatele Białorusi dobrze wiedzieli, że władza lubi donosy. Dlatego z ochotą dzwonili na milicję. Ostatnio dzwonią mniej, bo nazwiska kapusiów ktoś ujawnia w sieci.
Baza „Zamieszki” obejmuje około 40 tys. osób – wszystkie, które w jakikolwiek sposób można powiązać z obywatelskimi protestami. Niektórzy trafili do bazy w wyniku donosu.Stringer/TASS/Forum Baza „Zamieszki” obejmuje około 40 tys. osób – wszystkie, które w jakikolwiek sposób można powiązać z obywatelskimi protestami. Niektórzy trafili do bazy w wyniku donosu.

Walerij Nikołajewicz Ż., zamieszkały w Mogilewie przy Prospekcie Mira, nie ukrywa, że to on zadenuncjował. Pamięta to dokładnie. Czwartek, 13 sierpnia 2020 r. Siergiej, kolega ze szkolnych lat, wkurzył go, gdy tylko stanął w progu. – Nie widzieliśmy się dawno, ze 20 lat – opowiada Walerij w rozmowie telefonicznej z POLITYKĄ. – Ja ogolony, wyperfumowany. A on z tą brodą. Pytam, po co zapuścił, a Siergiej: bo to teraz modne. I to mnie zaniepokoiło!

Dalej, gdy usiedli i rozmowa zeszła na tematy polityczne, było jeszcze gorzej.

Polityka 48.2021 (3340) z dnia 23.11.2021; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Uprzejmie donoszę"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021