Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Szpiegowi głowa pęka

Tajemnicze schorzenie amerykańskich dyplomatów

Ambasada USA w Hawanie. Ambasada USA w Hawanie. Yander Zamora/Anadolu Agency / Getty Images
Syndrom hawański sieje postrach wśród amerykańskich dyplomatów i agentów CIA. Podejrzani są Kubańczycy, Chińczycy lub Rosjanie. Tylko nie sami Amerykanie.
Prezydent Joe Biden powołał specjalną komisję do zbadania syndromu hawańskiego oraz specjalny fundusz dla jego ofiar.Jonathan Ernst/Reuters/Forum Prezydent Joe Biden powołał specjalną komisję do zbadania syndromu hawańskiego oraz specjalny fundusz dla jego ofiar.

Zdrowy poziom podejrzliwości nie zaszkodzi w życiu szpiega. A nawet pomoże w bezpiecznym wykonywaniu zadań na obcym terenie. Ale z drugiej strony nadmiar podejrzliwości może prowadzić do paranoi. Wtedy staje się przyczyną chorób umysłu i ciała. Sprawia, że szpiedzy wracają z misji wypaleni, uzależnieni od alkoholu i nienadający się do służby. Kończą kariery, ucząc adeptów sztuki szpiegowskiej, będąc fizycznym świadectwem kosztów jej uprawiania. Gdzie jest więc granica między zdrową podejrzliwością i paranoją?

Polityka 48.2021 (3340) z dnia 23.11.2021; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Szpiegowi głowa pęka"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021