Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Białe irańskie wesele

IRAN: Dlaczego reżim boi się białych małżeństw

Skala i tempo zmian w irańskich relacjach damsko-męskich rzeczywiście zaskakują. Skala i tempo zmian w irańskich relacjach damsko-męskich rzeczywiście zaskakują. Franco Czerny / Getty Images
Nowe władze Iranu wśród największych zagrożeń dla państwa widzą coraz popularniejsze związki na kocią łapę. Narusza to monopol reżimu na kontrolę społeczną.
Teherańska policja od początku roku ma nawet specjalny wydział łowców białych małżeństw. Wyłapuje pary wprost na ulicy.joyt/PantherMedia Teherańska policja od początku roku ma nawet specjalny wydział łowców białych małżeństw. Wyłapuje pary wprost na ulicy.

Znajomy Irańczyk hulaka się ustatkował. W pewnym sensie. – Tak, jesteśmy razem, mieszkamy razem. Ale ja jeszcze nie dojrzałem do małżeństwa – mówi Alireza, 38-latek z Teheranu po studiach w Europie. – W dodatku, o ile moja dziewczyna nie oczekuje ode mnie dobrego samochodu i mieszkania, to żona będzie już tego wymagać.

Alireza zawarł tzw. białe małżeństwo, jak w Iranie elegancko nazywa się życie na kocią łapę. Jeszcze kilka lat temu był to sport ekstremalny – bo nielegalny, uprawiany przez garstkę kosmopolitów w katakumbach północnego Teheranu.

Polityka 48.2021 (3340) z dnia 23.11.2021; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Białe irańskie wesele"
Reklama