Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Ostro ruszyli spod świateł

NIEMCY: Trójkolorowa koalicja

Członkowie przejmującej władzę koalicji. W środku przyszły socjaldemokratyczny kanclerz Olaf Scholz. Członkowie przejmującej władzę koalicji. W środku przyszły socjaldemokratyczny kanclerz Olaf Scholz. EPA / PAP
Umowa koalicyjna ma 177 stron i czyta się ją jak frapujący program wewnętrznej przebudowy Niemiec. A po trosze także jak baśń braci Grimm o przemyślnych krasnalach, które z zapałem wyruszają do pracy, bo każdy dobrze wie, co ma robić.
Olaf ScholzAndreas Gora/DDP Images/Forum Olaf Scholz

Ci w czerwonych czapeczkach – socjaldemokraci – mają trochę więcej do powiedzenia niż pozostali. To jeden z nich podaje rytm piosence na trzy głosy. Czerwoni dbają o kwestie „twarde”, jak sprawy organizacyjne w Urzędzie Kanclerskim, wewnętrzne i resort obrony, a także „miękkie” – polityka socjalna, służba zdrowia, współpraca gospodarcza z zagranicą oraz polityka budowlana i mieszkaniowa. SPD ma kanclerza i siedmiu ministrów.

Ci w zielonych czapeczkach – ekolodzy – dbają o gospodarkę, ale tak, by była zgodna z polityką klimatyczną, ponadto o rolnictwo i ekologię, a także politykę rodzinną.

Polityka 49.2021 (3341) z dnia 30.11.2021; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostro ruszyli spod świateł"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >