Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Mark Brzezinski w Kongresie USA. „Niepokojący regres demokracji w Polsce”

Mark Brzezinski wystąpił w środę przed senacką komisją spraw zagranicznych. Mark Brzezinski wystąpił w środę przed senacką komisją spraw zagranicznych. Charles Dharapak / AP / EAST NEWS
Mark Brzezinski, nominat Bidena na ambasadora USA w Warszawie, był przesłuchiwany w Kongresie. Jak zapewnił, jeśli zostanie zatwierdzony, będzie naciskał na polski rząd, aby nie łamał norm demokratycznych.

Mark Brzezinski wystąpił w środę przed senacką komisją spraw zagranicznych, która rutynowo przesłuchuje kandydatów na ambasadorów, zanim zatwierdzi ich nominacje. Senatorowie, zwłaszcza z Partii Demokratycznej, wyrażali zaniepokojenie regresem demokracji w Polsce. Republikanie pytali również o opinię nominata na temat ekspansji Chin oraz gazociągu Nord Stream 2.

Ambasador Brzezinski. Sądy, media, LGBT

We wstępnym oświadczeniu Brzezinski – syn doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Cartera Zbigniewa Brzezinskiego – podkreślił swe polskie korzenie i powiedział, że „w naszej rodzinie słowa »Jeszcze Polska nie zginęła« coś znaczyły”. Zapewniał, że na warszawskiej placówce będzie „kontynuował i umacniał sojuszniczą współpracę wojskową Polski i USA” i wraz z Polską będzie popierał „rząd i naród Ukrainy”, jak również „aspiracje narodu białoruskiego do demokracji”.

Przypomniawszy, że jako stypendysta w Polsce 30 lat temu badał rozwój konstytucjonalizmu i rządów prawa w naszym kraju oraz napisał na ten temat książkę, oświadczył, że jako ambasador będzie „nadal promował nasze wspólne (Polski i USA) zobowiązanie, aby zachować podstawowe swobody i rządy prawa jako czynniki istotne dla demokracji i kluczowe dla stosunków polsko-amerykańskich”. „W szczególności w kontaktach z władzami polskimi będę nadal podkreślał znaczenie bezstronnego sądownictwa, niezależnych mediów i poszanowania praw wszystkich, z osobami LGBT i członkami innych mniejszości włącznie” – dodał z naciskiem.

Odpowiadając na pytania senatorów, Brzezinski przyznał, że podobnie jak oni „jest zaniepokojony regresem demokracji w Polsce”, i zapewniał ich, że będzie rozmawiał na ten temat z rządem RP.

Reklama