Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Rok Tygrysa, euro i marihuany

Rok ważnych wyborów

Senegal buduje nową stolicę, Diamniadio. Senegal buduje nową stolicę, Diamniadio. Hussein Bakri & Associates/Bad Conultant/Semer Group

Według ONZ 2022 r. będzie Międzynarodowym Rokiem Szkła, a także Rybołówstwa, dla Chińczyków będzie Rokiem Tygrysa, ludzi żarliwych i nieustraszonych. Ale ten rok trzech dwójek rozpocznie się niezbyt fartownie: od odwołania przewidzianego na styczeń forum ekonomicznego w Davos – w formule sztywnej telekonferencji nie miałoby to wielkiego sensu. Zostało przesunięte na początek lata. W lutym z kolei zimowe igrzyska w Pekinie dotknie „bojkot dyplomatyczny” m.in. ze strony USA, Kanady, Wielkiej Brytanii i Australii, za to prezydent Putin potwierdził, że przyjedzie. Nie lepsza atmosfera towarzyszy grudniowym mistrzostwom świata w piłce nożnej w Katarze.

Będzie to rok ważnych wyborów – także dla Polski. We Francji szanse Macrona na drugą kadencję nie są przesądzone, na Węgrzech połączona opozycja ma szansę zakończyć epokę Orbána, a listopadowe „wybory połówkowe” do Kongresu USA zdecydują o skuteczności prezydentury Bidena. Brazylia będzie obchodziła dwusetne urodziny, a październikowe wybory prezydenckie rozstrzygną o losach covidowego negacjonisty Bolsonaro. Egipt, obchodzący 100 lat niepodległości, będzie przenosił stolicę z Kairu do futurystycznej lokalizacji na pustyni, a równie przyszłościową nową stolicę Diamniadio buduje Senegal.

Z rocznic: 75 lat temu, niezwykle krwawo, Indie rozstały się z Pakistanem, natomiast 30 lat temu, ostatniego dnia roku, w zupełnie aksamitny sposób Czechy rozwiodły się ze Słowacją. Już 1 stycznia dwudziestą rocznicę wejścia do codziennego użytku obchodzi euro. Dziś do strefy euro należy 19 państw Unii, płaci się nim w Andorze, Monako, San Marino i Watykanie, a także w Czarnogórze i Kosowie.

Malta, jako pierwsza w Unii, legalizuje domową uprawę (do czterech krzaczków) i prywatny użytek (posiadanie do 7 gramów) marihuany.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Rok Tygrysa, euro i marihuany"
Reklama