Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Nie mamy głowy do Ukrainy

Nie mamy głowy do Ukrainy. Skutki geopolityki Kaczyńskiego mogą być tragiczne

Częściowo Putin już wygrał. Nowy lider CDU Friedrich Merz i szef CSU Markus Söder opowiedzieli się za odroczeniem przystąpienia Ukrainy do NATO. Częściowo Putin już wygrał. Nowy lider CDU Friedrich Merz i szef CSU Markus Söder opowiedzieli się za odroczeniem przystąpienia Ukrainy do NATO. Bartek Kiełbowicz
Polska jest jedynym krajem regionu, gdzie nie jest prowadzona żadna debata polityczna o tym, jak zareagować w razie wybuchu otwartej wojny na Ukrainie – jak pomóc, o jakie sankcje zabiegać, uzbrajać Ukrainę czy nie?
Pierwsze skutki wojny w Ukrainie odczuje właśnie Polska. W razie eskalacji konfliktu pojawi się nad Wisłą nawet milion uchodźców albo dwa.Diego Herrera Carcedo/Zuma Press/Forum Pierwsze skutki wojny w Ukrainie odczuje właśnie Polska. W razie eskalacji konfliktu pojawi się nad Wisłą nawet milion uchodźców albo dwa.

Gdy świat stanął na krawędzi otwartej wojny dwóch armii w Europie, u nas temat na poważnie podjęły tylko media, nie po raz pierwszy zastępując polityków w kluczowych sprawach. Po rosyjskim ultimatum, zawierającym żądanie natychmiastowego powrotu Europy Wschodniej do sytuacji przed wstąpieniem Polski do NATO, nie zabrał głosu ani prezydent, ani premier, ani minister spraw zagranicznych. Milczy najważniejszy polityk w kraju, wicepremier (rzekomo) ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński.

Zresztą co może mieć do powiedzenia kraj, który sam rozwiązał swój wywiad, wyrzucił prawdziwych dyplomatów MSZ, pozbył się doświadczonych dowódców z wojska, unieważnił najważniejsze kontrakty zbrojeniowe, a jego własny przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie wyprodukować prostej lufy do karabinu?

Polityka 6.2022 (3349) z dnia 01.02.2022; Temat tygodnia; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie mamy głowy do Ukrainy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >