Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Rosjanie opuścili Wyspę Węży. Buriackie żony protestują

Putin ostrzegł, że jeśli infrastruktura NATO pojawi się w Szwecji i Finlandii, „odpowiedź Rosji będzie symetryczna”. Strona ukraińska poinformowała o największej od początku wojny wymianie jeńców.
Zdjęcie rodzinne na początek szczytu NATO w Madrycie. W środku hiszpanska para królewska, po lewej prezydent USA Joe Biden.Thorton / ddp images/Forum Zdjęcie rodzinne na początek szczytu NATO w Madrycie. W środku hiszpanska para królewska, po lewej prezydent USA Joe Biden.

Rosyjscy żołnierze wycofali się z Wyspy Węży na Morzu Czarnym, podała rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti, powołując się na ministerstwo obrony Rosji. Strona ukraińska potwierdziła tę informację.

Walki o Wyspę Węży trwały od początku wojny. To tu w jej pierwszych dniach ukraińscy obrońcy polecili rosyjskiemu okrętowi żołnierskiemu słynne: „idi na***”.

Buriackie żony protestują

Żony żołnierzy z Buriacji walczących w Ukrainie po stronie rosyjskiej żądają powrotu mężów do domów. Nagrały apel, który ukazał się we wtorek na Twitterze lokalnej redakcji „Ludzie Bajkału". Ich mężowie odbywali szkolenia wojskowe na terytorium Białorusi, z której niespodziewanie zostali przeniesieni do Ukrainy.

Putin wygraża Szwecji i Finlandii

Władimir Putin ostrzegł, że jeśli infrastruktura i sprzęt wojskowy NATO pojawią się w Szwecji i Finlandii, „Rosja odpowie tym samym”. „Nie mamy problemów ze Szwecją czy Finlandią, tak jak nie mamy ich z Ukrainą. Nie mamy żadnych sporów terytorialnych. Jeśli Finlandia i Szwecja tego sobie życzą, niech wstępują do NATO – mówił Putin w Turkmenistanie. – Niech dołączają do każdego sojuszu, jakiego chcą”. Putin dodał zarazem, że jeśli w krajach tych pojawi się sprzęt NATO, a Rosja poczuje się terytorialnie zagrożona, jej „odpowiedź będzie symetryczna”.

Przypomnijmy: w czasie trwającego w Madrycie szczytu NATO Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjską organizacją terrorystyczną PKK – poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Madrycie sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

„Mam przyjemność ogłosić, że mamy porozumienie, które otwiera drogę Finlandii i Szwecji do członkostwa w NATO. Turcja, Finlandia i Szwecja podpisały memorandum, które odpowiada na obawy Turcji, w tym te związane z eksportem broni i zwalczaniem terroryzmu” – powiedział Stoltenberg pierwszego dnia szczytu NATO w stolicy Hiszpanii.

„Rządy Turcji, Finlandii i Szwecji zgodziły się wzmocnić współpracę w dziedzinie zwalczania terroryzmu. Obejmuje to dalsze dostosowanie ich krajowego prawodawstwa, rozprawienie się z działalnością PKK i zawarcie z Turcją umowy o ekstradycji” – dodał. W środę zachodni przywódcy oficjalnie zdecydowali o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim, co oznacza najszybsze rozszerzenie NATO w historii.

Jeńcy z Azowstalu wolni

Strona ukraińska poinformowała o największej od początku wojny wymianie jeńców. 144 obrońców Ukrainy, w tym 95, którzy bronili zakładów Azowstal w Mariupolu, jest już na wolności.

Ewentualna blokada obwodu kaliningradzkiego przez Litwę może przerodzić się w konflikt zbrojny z Rosją, powiedział rosyjski senator Władimir Dżabarow, zastępca szefa komitetu Rady Federacji Rosyjskiej ds. Międzynarodowych.

Możliwe, że Władimir Putin pojawi się na listopadowym szczycie G20 na Bali. Rosja wciąż pozostaje członkiem tej grupy, mimo że została wydalona z G8, a Kreml zapowiedział, że Putin planuje osobiście pojawić się na szczycie. „Tak, został formalnie zaproszony. Myślę jednak, że tam nie pojedzie. Pytanie brzmi: czy my – jako kraje zachodnie – opuszczamy miejsca w G20 i pozostawiamy cały spór Chinom, Rosji?” – powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, dając do zrozumienia, że sam prawdopodobnie pojawi się na Bali.

Ewakuacja obrońców z zakładów Azowstal w Mariupolu, 17 maja 2022 r.Russian Defence Ministry / TASS/ForumEwakuacja obrońców z zakładów Azowstal w Mariupolu, 17 maja 2022 r.

Zełenski na szczycie NATO

„Stoimy przed wyborem – albo wsparcie Ukrainy i jej zwycięstwo nad Rosją, albo w przyszłości wojna Rosji z NATO” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas szczytu NATO w Madrycie. Dodał, że Rosja chce zniewolić kraje, które kiedyś należały do jej strefy wpływu. Jego zdaniem taki kraj nie powinien należeć do struktur, które próbuje zniszczyć. Zełenski po raz kolejny zaapelował o więcej broni, a także przypomniał o zbrodniach popełnionych przez Rosję w jego kraju. „Pytanie, kto jest dla Rosji następny: Mołdawia czy kraje bałtyckie albo Polska? Odpowiem: wszystkie te kraje” – mówił prezydent Zełenski.

„Na co dzień noszę w sercu kochaną i męczeńską Ukrainę, która wciąż jest biczowana barbarzyńskimi atakami, jak ten, który uderzył w centrum handlowe w Krzemieńczuku. Modlę się, aby ta szalona wojna wkrótce się skończyła i ponawiam swój apel o wytrwanie, niestrudzenie w modlitwie o pokój” – to z kolei słowa papieża Franciszka wygłoszone do wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra w Watykanie.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn w rozmowie z PAP powiedział, że Polska Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowy rosyjskich żołnierzy wykonane podczas wojny w Ukrainie. „Polska Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowy rosyjskich żołnierzy wykonane podczas trwającej agresji na Ukrainę” – tłumaczył Żaryn.

Nowe rozmieszczenie wojsk USA w Europie

Rosyjska agencja prasowa TASS przekazała w środę, że okupacyjne władze w regionie chersońskim przygotowują referendum w sprawie dołączenia regionu do Rosji. Rozkazy dotyczące organizacji tzw. referendum w sprawie przyłączenia do Rosji dostały też okupacyjne władze regionu donieckiego. Doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko poinformował, że bezprawne głosowanie ma się odbyć 11 września.

Tymczasem prezydent USA Joe Biden ogłosił podczas szczytu NATO w Madrycie nowe rozmieszczenie wojsk USA w Europie. Zakłada ono stworzenie stałej kwatery głównej V korpusu armii USA w Polsce; wysłanie dodatkowej brygady rotacyjnej do Rumunii; dwóch dodatkowych eskadr F-35 do Wielkiej Brytanii; wzmocnienie wojsk rotacyjnych w krajach bałtyckich; wysłanie do hiszpańskiej marynarki wojennej dwóch dodatkowych niszczycieli i rozmieszczenie dodatkowej obrony przeciwlotniczej w Niemczech i Włoszech.

Zełeński w ONZ: Trzeba ukarać Rosję

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się we wtorek do członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, by sformułowali prawną definicję „państwa terrorystycznego” i ukarali Rosji za jej działania przeciwko ludności cywilnej. Dodał, że Rosja codziennie popełnia akty terroru.

„Niestety, obecnie ONZ nie posiada definicji państwa terrorystycznego, co do której zgadzają się wszystkie państwa członkowskie, ale ta wojna pokazuje konieczność zdefiniowania tego konceptu na poziomie ONZ i ukarania takich państw” - powiedział Zełenski podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa dotyczącego rosyjskich ataków na ukraińskich cywilów.

Ukraiński przywódca wymienił długą listę wymierzonych w cywilów ataków, w tym ostatni ostrzał galerii handlowej w Krzemieńczuku i zabicie przez rosyjskie rakiety grupy ludzi stojących w kolejce po wodę w Lisiczańsku. Wezwał do wykluczenia Rosji z Rady Bezpieczeństwa i do ustanowienia międzynarodowego trybunału ds. zbrodni wojennych na Ukrainie.

Siewierodonieck niszczony w rosyjskich atakachSerhi Nuzhnenko/ForumSiewierodonieck niszczony w rosyjskich atakach

Zełenska w CNN: biegniemy jak w maratonie

W pierwszych miesiącach wojny biegliśmy jak sprinterzy, ale teraz biegniemy w maratonie. Nie widzimy końca naszego cierpienia, dlatego musimy zbierać siły, oszczędzać energię. Bardzo trudno jest to wytrzymać przez pięć miesięcy – powiedziała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska we wtorkowym wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN.

Zełenska nazwała poniedziałkowy atak rakietowy na centrum handlowe w Krzemieńczuku, w którym zginęło, co najmniej 18 osób, terrorystycznym. Przyznała, że była nim „zszokowana”, jednak dodała, że metody stosowane przez rosyjską armię w trakcie inwazji na Ukrainę regularnie wprawiają ją w osłupienie. „Nie wiem, czym jeszcze okupanci mogą nas zszokować” – skomentowała.

Zełenska powiedziała także, że przez pierwsze dwa miesiące wojny nie mogła w ogóle widywać męża z powodów bezpieczeństwa. „Nasz związek jest zawieszony, podobnie jak w przypadku innych Ukraińców. My, tak jak każda rodzina, czekamy, aby znowu być razem” - stwierdziła.

Ukraińcy szkolą się na Zachodzie

Minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział we wtorek ukraińskim mediom, że tysiące ukraińskich obrońców już opanowało posługiwanie się bronią przekazaną przez zachodnich partnerów, a szkolenia nadal trwają.

W tym tygodniu, przy wsparciu Wielkiej Brytanii, ruszył kolejny projekt – kurs przeszkolenia wojskowego, pierwszych kilkuset żołnierzy już pojechało na szkolenie – powiedział Reznikow. Główny nacisk położony jest na szkolenie specjalistów od stosowania wielkokalibrowych systemów artyleryjskich, samobieżnych i ciągniętych; granatników ; środków rozpoznania artyleryjskiego, w szczególności radarów; sprzętu obrony powietrznej; różnego typy pojazdów kołowych i gąsienicowych; systemów rozminowywania, w szczególności podwodnego; obługi różne typy okretów i ich systemów uzbrojenia.

Ukraińcy wystrzeliwują pocisk z haubicy M777. Czerwiec 2022 r.Stringer / Reuters/ForumUkraińcy wystrzeliwują pocisk z haubicy M777. Czerwiec 2022 r.

Szkolenia odbywają się w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Litwie, Polsce, Słowacji, Słowenii, Francji i Niemczech.

Atak na centrum handowe w Krzemieńczuku

We wtorek Rada Bezpieczeństwa ONZ omówi rosyjskie ataki przeciwko celom cywilnym w Ukrainie. W poniedziałek po południu rosyjski pocisk trafił w centrum handlowe w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie, gdzie w chwili ataku było ponad tysiąc osób. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił od początku, że liczba ofiar „jest nie do wyobrażenia”. Do wtorku rano potwierdzono śmierć 18 osób, co najmniej 59 osób jest rannych, w tym 25 trafiło do szpitala. Akcja ratunkowa trwała całą noc, ekipa prawie tysiąca osób przeszukiwało gruzowisko i gasiła pożary, nadal kilkadziesiąt osób uważa się za zaginione.

Dowództwo ukraińskich sił powietrznych podało, że w budynek trafiły rakiety Ch-22 wystrzelone z bombowców Tu-22M3 z samolotów, które wyleciał z lotniska Szajkowka w obwodzie kałuskim w Rosji. Pociski zostały wystrzelone, gdy maszyny znajdowały się w obwodzie kurskim. Jedna rakieta została odpalona w kierunku centrum handlowego Amstor, druga w kierunku miejskiego stadionu.

Krzemieńczuk to 200-tysięczne miasto nad Dnieprem, położone 300 km na południowy wschód od Kijowa. Centrum handlowe Amstor miało ok. 10 tys. metrów kwadratowych.

„Rosja stała się największą organizacją terrorystyczną na świecie” – oświadczył w wieczornym wystąpieniu Zełenski. Jego zdaniem atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku to jeden „najbardziej zuchwałych” zamachów w historii Europy. „Spokojne miasto, zwykłe centrum handlowe, w środku kobiety, dzieci, zwyczajni cywile”. Zełenski mówił, że na szczęście wiele osób zdążyło wyjść, ale w środku zostali pracownicy i część klientów. Jego zdaniem za atakiem stoją „całkowicie bezduszni terroryści” i nie był on pomyłkowym trafieniem rakietą, lecz skalkulowanym rosyjskim uderzeniem. Prezydent Ukrainy zaapelował o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm.

Amerykański sekretarz stanu USA Antony Blinken skomentował na Twitterze, że „świat jest przerażony atakiem w Krzemieńczuku”. Jego zdaniem żadne obiekty infrastruktury cywilnej nigdy nie powinny być celami ataków, i dotyczy to oczywiście również centrów handlowych.

Prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził z kolei, że rosyjski atak na centrum handlowe to „absolutny horror”. „Dzielimy ból ofiar. I czujemy ogromną złość” – napisał Macron na Twitterze.

„Kolejna straszna rosyjska zbrodnia wojenna – atak rakietowy na centrum handlowe w Krzemieńczuku. Nadejdzie dzień, kiedy osoby za to odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności, do tego czasu przestańmy dzwonić na Kreml – muszą być całkowicie odizolowani, potrzeba więcej sankcji” – to komentarz szefa łotewskiej dyplomacji Edgarsa Rinkeviczsa.

G7 potępia „retorykę nuklearną” Kremla

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział rozwinięcie sił szybkiego reagowania. „Jestem przekonany, że Polska odczuje wzrost zaangażowania sojuszników w obronę i odstraszanie na różne sposoby” – przekazał Stoltenberg.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział podczas szczytu G7, że chce aby wojna została zakończona do końca roku przed nadejściem zimy. Poprosił też o systemy obrony powietrznej i ostrzejsze sankcje wobec Rosji.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Rynek

Apartamentowce na skażonej ziemi. Ludzie chcą tu mieszkać, a nie powinni

Jak to możliwe, że na skażonych gruntach powstają budynki mieszkalne?

Ryszarda Socha
22.06.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną