Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Kasjerzy Putina

Kasjerzy Putina. Zabrać majątki oligarchom nie będzie łatwo

Wzorowany na łodzi podwodnej jacht „A”. Jego właścicielem jest Andriej Melniczenko. Tu cumuje w Londynie. Wzorowany na łodzi podwodnej jacht „A”. Jego właścicielem jest Andriej Melniczenko. Tu cumuje w Londynie. EPA / PAP
Rosyjscy oligarchowie wraz ze swoimi pałacami i jachtami stali się jednym z pierwszych celów karnych sankcji za agresję na Ukrainę. Ale zabrać im majątki nie będzie łatwo.

Organizacja finansowego zaplecza Kremla wygląda jak hybryda kartelu Escobara i mafii Don Corleone. Sytuację obrazowo przedstawia Daniel Fried, amerykański dyplomata, m.in. były ambasador w Polsce: wielcy bogacze całują sygnet szefa i dzielą się z nim zyskami. Stąd określenie specjalistów na model rosyjskiego systemu gospodarczego – autorytarna klepotokracja.

Teraz jednak, za sprawą sankcji nałożonych za wojnę w Ukrainie na rosyjskich miliarderów, kurczą się ich majątki, co oznacza, że schnie jedno z kluczowych źródeł finansowania Kremla. Albo przynajmniej tak to wygląda.

Pierwsze dni inwazji na Ukrainę kosztowały najbogatszych Rosjan w sumie 126 mld dol. Władimir Potanin (m.in. hutnictwo niklu i farmacja) musiał pożegnać się z 8 mld. Giennadijowi Timczence (kiedyś branża naftowa, dziś inwestycje) została połowa z majątku wycenianego w sumie na 22 mld. Aliszer Usmanow (kopalnie i druga sieć komórkowa Rosji) stracił 1,7 mld, ale ma jeszcze jakieś 19,5 mld. Ubytki są na tyle poważne, że dwunastka rosyjskich obywateli wypadła z globalnej listy dolarowych miliarderów.

Kurs ku bezpiecznym brzegom

Niektórzy z wciągniętych na listy sankcyjne – w wielu przypadkach razem z rodzinami – lamentują, że nie mają związków z polityką. Usmanow pisnął, że to niesprawiedliwe. Nie wszyscy byli traktowani jednakowo: aż dwa tygodnie na upłynnienie swoich głównie brytyjskich aktywów dostał właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Roman Abramowicz, który starał się chronić za izraelskim paszportem. W obronę brał go m.in. Jad Waszem, Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu w Jerozolimie, hojnie wspierany przez Abramowicza.

Andriej Melniczenko, król nawozów.Andrey Rudakov/Bloomberg/Getty ImagesAndriej Melniczenko, król nawozów.

Oligarchowie znali ryzyko. Kolejne ruchy Putina, zwłaszcza zadrażnienie z 2014 r. na tle Krymu i Donbasu oraz majstrowanie przy wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 2018 r.

Polityka 12.2022 (3355) z dnia 15.03.2022; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Kasjerzy Putina"
Reklama