Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Atomowe groźby Putina

Atomowa gra Putina. O iskrę łatwo. I co wtedy?

Rosyjskie rakiety Iskander mogą przenosić ładunki nuklearne. Rosyjskie rakiety Iskander mogą przenosić ładunki nuklearne. Shutterstock
Wojna przeniosła się już niemal na naszą granicę. Stąd gorączkowe pytania: czy Putin zaatakuje Polskę? Gdzie uderzy najpierw? Jakie jest ryzyko ataku atomowego?
Rosyjski atak na Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa przy poligonie w Jaworowie koło Lwowa. Widok od strony terytorium Polski.AN Rosyjski atak na Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa przy poligonie w Jaworowie koło Lwowa. Widok od strony terytorium Polski.

Putin uderzył tuż obok. Na położony 20 km od polskiej granicy ośrodek wojskowy i poligon spadło w niedzielę przynajmniej osiem pocisków. Część źródeł mówi wyłącznie o rakietach manewrujących, inne również o nalocie bombowym. Wybuchy było nad ranem słychać po polskiej stronie, świadkowie opowiadają o trzęsących się domach i strachu, czy wojna właśnie nie przyszła i do nas. Był to jeden z najintensywniejszych ataków od początku wojny, wymierzony w obiekty położone najbliżej granic NATO. Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa przy poligonie sił lądowych w Jaworowie koło Lwowa to najważniejszy od lat punkt na mapie współpracy wojskowej Ukrainy z Zachodem. Żołnierze instruktorzy z państw NATO (Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii) ewakuowali się stamtąd kilka dni przed wojną.

Polityka 12.2022 (3355) z dnia 15.03.2022; Temat z okładki; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Atomowe groźby Putina"
Reklama