Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Kluczenie Watykanu

Franciszek szokuje, gdy mówi o wojnie. O co mu chodzi?

Reakcją na komentarze papieża Franciszka na temat wojny w Ukrainie i wywiad dla „Corriere della Sera” były gniew i oburzenie. Reakcją na komentarze papieża Franciszka na temat wojny w Ukrainie i wywiad dla „Corriere della Sera” były gniew i oburzenie. Arkadiusz Hapka
Papież Franciszek wprowadził pół świata w osłupienie swoimi komentarzami na temat wojny w Ukrainie. Kręci, lawiruje i nie chce wprost nazwać najeźdźców – najeźdźcami, a ofiar – ofiarami agresora. Trudno też pojąć, czemu Franciszek chce jechać do Moskwy, do której i tak go nie zapraszają, i rozmawiać z Putinem. Bo tylko on ma klucze do bram pokoju?
Cotygodniowa audiencja generalna w Watykanie, 13 kwietnia 2022 r.Yara Nardi / Reuters/Forum Cotygodniowa audiencja generalna w Watykanie, 13 kwietnia 2022 r.

Watykańska polityka wschodnia legła w gruzach Mariupola, Buczy, Charkowa, bo okazała się bezsilna wobec agresji Putina. Jej ofiarami są głównie chrześcijanie, została rozpętana z błogosławieństwem Cerkwi Moskiewskiej. Próby usprawiedliwienia linii papieża tym, że pochodzi z innego, niezachodniego świata, nie przekonują, bo Kościół chce być organizacją uniwersalną, rodzajem religijnej ONZ.

Papieże odchodzą, Watykan trwa. Wywiady udzielane dla mediów przez papieży nie są wypowiedziami z ambony.

Polityka 20.2022 (3363) z dnia 10.05.2022; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Kluczenie Watykanu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?