Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Klątwa Thatcher

Kto za Johnsona? Duch Margaret Thatcher krąży nad Wielką Brytanią

Rishi Sunak i Liz Truss Rishi Sunak i Liz Truss Leon Neal/Getty, AGE/East News
Rishi Sunak lub Liz Truss – ktoś z tej dwójki będzie nowym szefem torysów. I być może ostatnim konserwatywnym premierem Wielkiej Brytanii w przewidywalnej przyszłości.
Bez względu na to, kto wygra, będzie musiał zacząć od sprzątania po Borisie. Nigdy wcześniej żadnego z brytyjskich premierów własny gabinet nie uznał za niezdolnego do pełnienia tej funkcji.Toby Melville/Reuters/Forum Bez względu na to, kto wygra, będzie musiał zacząć od sprzątania po Borisie. Nigdy wcześniej żadnego z brytyjskich premierów własny gabinet nie uznał za niezdolnego do pełnienia tej funkcji.

Duch Margaret Thatcher krąży nad Wielką Brytanią. Była premier jest najważniejszym punktem odniesienia dla obojga kandydatów, którzy właśnie rozpoczęli ostateczny pojedynek o władzę nad Partią Konserwatywną. I co za tym idzie – o fotel brytyjskiego premiera. „Moja polityka będzie jak ta prowadzona przez Thatcher, myślę jak Thatcher i nie zawiodę was jak Thatcher” – mówił kilka dni temu dla „The Times” Rishi Sunak, były minister finansów w rządzie Borisa Johnsona.

Oboje z Liz Truss, wciąż urzędującą szefową MSZ, przekonują, że Thatcher dziś miałaby takie same pomysły ekonomicznie jak oni i że wyśmiałaby pomysły kontrkandydata. Truss na publiczne debaty nawet ubiera się jak Thatcher, naśladuje jej styl mówienia i przywołuje jej ulubione aforyzmy.

Polityka 31.2022 (3374) z dnia 26.07.2022; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Klątwa Thatcher"
Reklama