Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Atak krymski

Rosjanie uciekają z Krymu! Ukraińcy po raz pierwszy uderzyli tak głęboko

Ukraińcy przeprowadzili atak prawdopodobnie z użyciem dronów. Ukraińcy przeprowadzili atak prawdopodobnie z użyciem dronów. Stringer/Reuters / Forum
Zagadką pozostaje użyta broń. Odległość do celu przekracza zasięg jakiegokolwiek uzbrojenia oficjalnie istniejącego w ukraińskiej armii czy dostarczonego przez Zachód.

Rosjanie uciekają z Krymu! Po tym jak potężne eksplozje wstrząsnęły wojskowym lotniskiem w Nowofedoriwce nieopodal Symferopola, most kerczeński zapełnił się samochodami wyjeżdżających w panice plażowiczów. Słupy dymu i wybuchy było dobrze widać z czarnomorskich kąpielisk, ale nie skalę zniszczeń: przynajmniej 9 skasowanych samolotów, wiele maszyn uszkodzonych, spalone budynki, rozwalone magazyny i kilkadziesiąt ofiar, w tym personel lotniczy. Po raz pierwszy w tej wojnie Ukraińcy uderzyli tak głęboko, ponad 200 km od swoich najbliższych pozycji w obwodzie chersońskim. Dlatego zagadką pozostaje użyta broń. Odległość do celu przekracza zasięg jakiegokolwiek uzbrojenia oficjalnie istniejącego w ukraińskiej armii czy dostarczonego przez Zachód. Gdyby chodziło o HIMARS-y, musiałyby strzelać pociskami ATACMS o zasięgu 300 km, których przekazania Waszyngton wciąż odmawia.

Polityka 34.2022 (3377) z dnia 16.08.2022; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Atak krymski"
Reklama