Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Pieniądze i sprawiedliwość

"Łaska" Kadafiego

Kadafi - jeden ogień, dwie pieczenie.

Libijski Sąd Najwyższy zatwierdził wczoraj zamianę na więzienie kary śmierci bułgarskich pielęgniarek i palestyńskiego lekarza oskarżonych o świadome i umyślne zakażenie libijskich dzieci wirusem HIV wywołującym AIDS (odsyłam do wpisu blogowego "Ewolucja według Kadafiego ", który wyjaśnia podłoże sprawy i omawia wyniki badań światowej sławy wirologów odrzucające w jednoznaczny sposób możliwość winy oskarżonych Bułgarek i Palestyńczyka).

Werdykt sądu został wydany dzięki pisemnej zgodzie rodzin poszkodowanych na odstąpienie od domagania się kary śmierci dla osądzonych. Napięcie rosło od poniedziałku, gdyż sąd odraczał swą decyzję, usprawiedliwiając się brakiem dokumentów potwierdzających zgodę na rekompensatę pieniężną. Libijscy sędziowie zapewne sądzili, że skoro pielęgniarki i lekarz siedzą w więzieniu już od 8 lat, to jeden dzień nie zrobi różnicy.

Kadafi na oczach świata zrobił z tej sprawy pokazowy proces wykazujący według jego kryteriów, że jurysdykcja libijska jest prawa i sprawiedliwa, demokracja libijska jest solidna, a sam Kadafi może być wspaniałomyślny. To ostatnie oczywiście tylko w domyśle, gdyż, jak wiadomo, sądy w Libii są niezależne, więc Kadafi na przebieg sprawy nie mógł przecież mieć żadnego wpływu.

Wspaniałomyślność Kadafiego ma polegać na dopuszczeniu do zamiany kary śmierci na dożywotnie więzienie z szybką ekstradycją więźniów za granicę z teoretycznym odbyciem jej reszty w bułgarskim więzieniu (lekarz palestyński z tego powodu dostał już bułgarskie obywatelstwo). Oczywiście ekstradycja okupiona będzie niebagatelną sumą 400 milionów dolarów. Tyle bowiem zażądały (i wcale im się nie dziwię) rodziny poszkodowanych dzieci - milion dolarów za dziecko. Nie wiadomo jednak, czy rzeczywiście dostaną te pieniądze.

Pułkownik Kadafi od ośmiu lat wodzi wszystkich za nosy wykorzystując pielęgniarki i lekarza jako zakładników. Wyniki badań niezależnej komisji ekspertów naukowych wykluczające możliwość zakażenia dzieci przez pielęgniarki (zakażenia pojawiły się przed podjęciem przez nie pracy w Libii) zostały po prostu zignorowane przez libijski wymiar sprawiedliwości. Dlaczego? Ponieważ lekarze udowodnili, że powodem zakażeń u dzieci były złe warunki higieniczne panujące w libijskich szpitalach. A taka przyczyna AIDS w demokratycznej Libii nie mogła być przecież oficjalnie zaakceptowana. Teraz, nadal w imię demokracji, w glorii tejże libijskiej sprawiedliwości i dla dobra Libii i samych Libijczyków, zakładnicy mają być wykupieni, czego cały świat oczekiwał z zapartym tchem.

Kadafi upiecze dwie pieczenie przy jednym ogniu: zdobędzie sporą kasę i utwierdzi niezależność libijskiego wymiaru sprawiedliwości. Stąd tytułowy pieniądz i sprawiedliwość.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną