Świat

851. dzień wojny. Wielkie bum, czyli walka pocisku z pancerzem. Jak Ukraińcy dronem niszczą czołg

Wrak zniszczonego czołgu we wschodniej Ukrainie. Udowodniono już mnóstwo udanych ataków dronowych na pancerne rosyjskie maszyny podczas toczącej się wojny. Wrak zniszczonego czołgu we wschodniej Ukrainie. Udowodniono już mnóstwo udanych ataków dronowych na pancerne rosyjskie maszyny podczas toczącej się wojny. Yuliia Ovsiannikova / Forum
Współczesne czołgi mają niesamowite pancerze. Nie chodzi nawet o ich grubość, ale sposób wykonania. Do ich przebicia potrzeba potężnych ładunków przeciwpancernych. Jak więc może to zrobić mały dron?
.Karolina Żelazińska/Polityka .

W Rosji podnosi się normy pracy w przemyśle zbrojeniowym. Obecnie zmiany mają wynosić po 12 godzin, a nie po osiem, przy czym dodatkowe godziny nie są dodatkowo płatne. Poza tym z pracy nie można się zwolnić – jest przymusowa. Wygląda na to, że następuje powrót do stalinowskich metod w czystej postaci. Ciekawi jesteśmy, jakiej jakości to będzie praca i ile braków będzie wypuszczała rosyjska „zbrojeniówka”.

Pokazano zdjęcia z wczorajszego rosyjskiego ataku lotniczego w Charkowie. Wybuch nastąpił na skrzyżowaniu ulic, pomiędzy budynkami o ewidentnie cywilnym przeznaczeniu. Jak to w centrum miasta: część to domy mieszkalne, część sklepy, może jakieś urzędy. Ludzie spacerowali ulicą, a tu nagle łup! Poza wszelkimi innymi względami można zadać pytanie: po co marnować cenną bombę kierowaną na rozwalenie skrzyżowania ulic, zdewastowanie kilku budynków i zabicie trzech cywili? Sami Rosjanie oczywiście sobie wymyślili, że obiekt ataku był legitymowanym celem wojskowym, gdyż był to szpital MSW. Szpital? Czy Rosjanie sami się słyszą? Zamierzony atak na szpital? I to ma być legitymowany cel?

Rosjanie zwiększają tempo działań w Donbasie przy jednoczesnym ograniczaniu ataków na froncie północnym. To jeszcze bardziej świadczy o tym, że natarcie na Charków miało odciągnąć ukraińskie wojska od najważniejszego teatru działań wojennych. Na razie sytuacja na froncie jest stabilna, więc o szczegółach – jutro.

Czytaj także: Jak mówić o bombie? Czy „debata nuklearna” wchodzi do polskiej polityki?

Pancerz twardy, a czołgi nasze szybkie

Jak to mówi rosyjski hymn czołgistów, całkiem notabene oficjalny do dziś, „bronia nasza kriepka i tanki nasze bystry” – czyli „pancerz nasz twardy i czołgi nasze szybkie”.

Reklama