Świat

Bity na Kremlu

Śpiewanie na Kremlu

Kreml - światowa stolica rapu. Fot. esoloviev (CC BY SA) Kreml - światowa stolica rapu. Fot. esoloviev (CC BY SA)
Czy śpiewne ciągoty kremlowskich polityków to emanacja rosyjskiej duszy?

 

"The Moscow Times" wziął na tapetę muzyczne inklinacje polityków i urzędników państwowych z Kremla rodem, a to za sprawą ostatniego "odkrycia" w osobie pani Dżachan Redżepowny Pollijewej. Jej codzienna praca to pisanie tekstów przemówień prezydentowi Władimirowi Putinowi. Czas wolny natomiast poświęca na innego rodzaju twórczość – pisze słowa do... piosenek.

Pollijewa z zapartym tchem musiała śledzić w zeszłym tygodniu w telewizji państwowej premierę swojej piosenki o (egzystencjalnym z lekka) tytule "Po co?". Bo "Po co?" to utwór o nieszczęśliwej miłości. Zaczyna się tak: "Gładko ogolony wąż ociera się o serce me swym zimnym nosem...". Dziennik "Komsomolskaja Prawda" wyłapał, że muzyka "pożyczona" została od włoskiego piosenkarza Adriano Celentano. Słowa natomiast to dzieło w całości Pollijewej, choć rzecznik Kremla nie jest tego pewien. Twierdzi, że nie wie, czy tekściarka Putina rzeczywiście jest autorką słów piosenki, ale – podkreśla – gdyby była, to by go to zupełnie nie zdziwiło. Bo jak na osobę kreatywną przystało, pewnie pisze te swoje piosenki, jak ma wolne.

Za "naczelnego" rządowego tekściarza wciąż jednak uchodzi Władysław Surkow, uważany także za naczelnego ideologa Kremla, któremu zdarzyło się napisać kilka (niepolitycznych w swej wymowie) piosenek na potrzeby znanej rosyjskiej grupy rockowej Agata Kristi. Innych urzędników państwowych, którzy odkryli w sobie geniusz twórczy, inspiruje jednak przede wszystkim polityka. Lider partii Liberalno - Demokratycznej Władimir Żyrinowski odkrył w sobie pewnego razu rapera i nagrał bardzo patriotyczną i zarazem bardzo antyamerykańską piosenkę, którą zresztą można ściągnąć za darmo (jak i wiele innych ludowych rosyjskich "szlagierów") z oficjalnej strony partii.

Ale to nie koniec rozśpiewanej Dumy. Inny jej deputowany Andriej Kowaliow (Partia Zjednoczonej Rosji) jest wokalistą kapeli rockowej Pielgrzym (mało znanej, ale to zawsze coś). Pisze zarówno teksty, jak i muzykę do wykonywanych przez siebie piosenek. Twierdzi, że jeden z jego kawałków, "Chwała Rosji", powinien się stać hymnem całej patriotycznej młodzieży. Jest jeszcze bliski Putinowi polityk Boris Gryzłow, który pospołu z popularnym piosenkarzem Olegiem Gazmanowem napisał piosenkę sławiącą Rosję, a wszystko to na potrzeby kampanii wyborczej z 2003 roku.

Czy takie śpiewne ciągoty kremlowskich polityków to emanacja tzw. rosyjskiej duszy? Coś w tym zapewne jest. A co z nami? Czego by nie powiedzieć - przy Rosjanach muzyczne emanacje naszej polskiej (wolskiej?!) duszy politycznej wypadają na pewno dużo... oryginalniej.

 

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Smartfonowa rewolucja według Wiśniewskiego

Czy świat wszechobecnych i wszechmocnych smartfonów jest tym, o czym marzyliśmy? A bezprzewodowa ewolucja stale przyspiesza.

Mariusz Herma
19.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną