Świat

Matka Boska medjugorska

Na taras wychodzi Mirjana, szczupła blondynka. Ubrana w bluzę dresową i dżinsy, włosy idealnie podkręcone, poranny makijaż dopracowany. Fot. Frederico Kuhl de Oliveira Na taras wychodzi Mirjana, szczupła blondynka. Ubrana w bluzę dresową i dżinsy, włosy idealnie podkręcone, poranny makijaż dopracowany. Fot. Frederico Kuhl de Oliveira
Mirjana wie, dlaczego Matka Boska nie zareagowała na wojnę w Bośni – ale nie powie. Sekret to sekret.

To był jeden z najbardziej upalnych dni czerwca 1981 roku. Dwie dziewczyny, szesnastoletnia Mirjana i rok młodsza Ivanka, wybrały się na spacer po hercegowińskiej wiosce Medjugorie. Szły w kierunku wzgórza Podbrdo. Nagle Ivanka zatrzymała się i szarpiąc Mirjanę za rękaw krzyknęła: “Zobacz tam, na górze... to Matka Boska!”. Mirjana nawet nie zwróciła na nią uwagi. Poszły dalej, spotykając po drodze trzynastoletnią Milkę. Ulegając namowom Ivanki wspięły się we trójkę na wzgórze. Wtedy i one ujrzały jaśniejąca postać. Potem do trzech dziewczyn dołączyła siedemnastoletnia Vicka i dwóch chłopców – dziesięcioletni Jakov i szesnastoletni Ivan. Wszyscy przyznali, że widzieli Matkę Boską.

Minęło dwadzieścia sześć lat, a cała szóstka dalej spotyka się z Matką Boską. Część z nich - codziennie, inni, jak Mirjana – raz w roku, o wyznaczonej porze. Czasem częściej, ostatnim razem Mirjana widziała Matkę Boską drugiego października. Spotyka ją w domu lub kościele. Nieraz Mirjanie towarzyszą jej inni ludzie, którzy choć nic nie widza, “czują wokół słodki zapach”. Według Mirjany, Matka Boska jest piękną, młoda kobietą. Ma około 1.60 m, czarne, długie włosy zakryte białym welonem, usta “małe, czerwone, regularne w kształcie serduszka” i niebieskie oczy. Zwykle nosi srebrną suknię. Wyjątek stanowi Boże Narodzenie i Wielkanoc, kiedy to Matka Boska zakłada złotą, długą szatę. W trakcie objawienia stoi na “miękkim obłoku”. Czasem też otaczają ją aniołowie.

Mirjana, dziś czterdziestojednoletnia kobieta, przyjmuje pielgrzymów stojąc na balkonie swojej willi w centrum Medjugorie. Duży dom z wielkim ogrodem usytuowany jest naprzeciwko posesji Ivana, jednego z “widzących”. Zgromadzeni, czekając na najnowsze wiadomości od Matki Boskiej, modlą się i śpiewają. Po 20 minutach na taras wychodzi szczupła blondynka. Ubrana w bluzę dresową i dżinsy, włosy podkręcone, makijaż dopracowany. O swych objawieniach opowiada pewnie. Nie gestykuluje, rzadko się uśmiecha. Nie ulega emocjom, unika osobistych komentarzy – jest po prostu pośredniczką, taka praca.

Mirjana ma wyczucie – wie, kiedy powinien paść żart, nawet jeśli dotyczy Matki Boskiej, wie kiedy ma zachować powagę i przyjąć moralizujący, ale nigdy surowy, ton. Na pytania pielgrzymów odpowiada swobodnie, żadne nie wydaje się być trudne czy krępujące. Nawet to, czemu Matka Boska nie zareagowała na długą i krwawą wojnę w Bośni. I choć nie umie odpowiedzieć na pytanie “jak wygląda i gdzie jest niebo”, to szybko ripostuje, że zawsze można zapytać Vicki, innej “widzącej”, bo ona już tam była.

O tajemnicach, które powierzyła jej Matka Boska, nie może mówić, bo sekret to sekret. Na dowód uczciwości, śmieje się z Ivana, też “widzącego”, który podobno wszystkie sekrety wygadałby w pół godziny. Wszystkie oprócz tych boskich.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną