Świat

Ukryte koszty wojny

Koszt działań w Iraku i Afganistanie - dwa razy wyższy od przewidywanego

Fot. j. botter, Flickr (CC BY SA) Fot. j. botter, Flickr (CC BY SA)
Czy te liczby zszokują Amerykanów?

 

Koszty amerykańskich wojen w Iraku i Afganistanie dwukrotnie przewyższają planowane liczby, podaje raport Demokratów przedłożony niedawno w Kongresie US - informuje BBC. Według raportu "ukryte koszty" podniosły koszt wojny do około 1,5 biliona dolarów.

Wyższe ceny ropy naftowej, leczenie rannych weteranów, obciążenia dla gospodarki spowodowane odwołaniem rezerwistów z pracy, zostały także wliczone w cenę.

Biały Dom oświadczył, że raport jest motywowany politycznie. „Został opublikowany przez Demokratów na Kapitolu [siedzibie Kongresu]", powiedziała sekretarz prasowy Białego Domu, Dana Perino. „Ten komitet [Wspólny Komitet Ekonomiczny Kongresu] jest znany z partyzanckich i politycznych akcji. Członkowie komitetu nie współpracowali i nie konsultowali się z Republikanami, więc myślę, że to próba zmącenia wody na temat pozytywnego rozwoju wydarzeń w Iraku". Niektóre liczby w raporcie zostały nazwane przez ekspertów od finansowania „spekulatywnymi", jak podał „Washington Post".

"Stracone dochody"


Autorem raportu są członkowie Joint Economic Committee (JEC) Kongresu USA. Reporter BBC w Waszyngtonie podał, że raport został pomyślany jako sposób na wywarcie szoku na Amerykanach i wzmocnienie opozycji przeciw wojnie w Iraku.

Demokraci obliczyli, że między rokiem 2002 i 2008 kampanie wojenne w Iraku i Afganistanie będą kosztowały przeciętną rodzinę amerykańską z dwojgiem dzieci około 20,900 dolarów. Liczba ta może wzrosnąć do 46,400 dolarów w ciągu dziesięciu lat.

Raport zawiera koszty takie jak spłata odsetek od długów zaciągniętych za granicą na sfinansowanie wojen, stracone inwestycje i koszt dezorganizacji rynku ropy naftowej. Od początku wojny w Iraku ceny ropy naftowej poszybowały od około 37 dolarów za baryłkę do ponad 90 dolarów w ostatnich tygodniach. Raport twierdzi, że wzrost ten uderzy w konsumentów amerykańskich.

"Cena nie do zaakceptowania"

Przewodniczący komitetu, senator Demokratów Chuck Schumer, powiedział, że „łamiące krzyż koszty" wojny stały się nie udźwignięcia dla rodzin amerykańskich. „To, co ten raport pokazuje absolutnie jasno, to że koszt wojny dla naszego kraju w - postaci straconych ludzkich istnień i wydanych dolarów - jest tragiczny i nie do zaakceptowania".

Raport szacuje, że cena obu wojen może wynieść łącznie 3,5 biliona dolarów w ciągu następnych 10 lat.

Autorzy obliczyli też, że leczenie weteranów może wynieść więcej niż 30 miliardów dolarów, włączając zasiłki inwalidzkie i stracone dochody kombatantów dotkniętych zespołem stresu pourazowego.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Uzbrojenie na nową wojnę

Po latach wojowania z terroryzmem USA szykują się do starcia z równorzędnym przeciwnikiem. Czy nowe systemy uzbrojenia sprawią, że potencjalny konflikt zbrojny między mocarstwami będzie niewidzialną wojną nowoczesnych urządzeń?

Przemysław Ziemacki
26.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną