Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Korporacyjna rzeź

Firmy zwalniają pracowników, choć mają niebotyczne zyski

Nawet firmy, które mają ogromne zyski nie mogą utrzymywać stanowisk, które są im nie potrzebne. Duże firmy zwalniające personel to oznaka zdrowej gospodarki. Fot. star5112, Flickr, CC by SA Nawet firmy, które mają ogromne zyski nie mogą utrzymywać stanowisk, które są im nie potrzebne. Duże firmy zwalniające personel to oznaka zdrowej gospodarki. Fot. star5112, Flickr, CC by SA
Niemieccy politycy próbują przemówić koncernom do sumienia.

 

Ostatnio w niemieckiej prasie ukazują się jeden po drugim nagłówki informujące o likwidacjach miejsc pracy w sztandarowych firmach. Sugeruje się bojkot telefonów Nokii, która ogłosiła przeniesienie produkcji do Rumunii. Niemieccy politycy próbują przemówić koncernom do sumienia, by wykazały się większą odpowiedzialnością społeczną.

Korporacyjna rzeź

Najpierw fińska Nokia ogłosiła przeniesienie produkcji do nowej fabryki w Rumunii i likwidację około 2300 miejsc pracy w Bochum, w Nadrenii Północnej-Westfalii (patrz: "Pożegnanie z Nokią"). Oburzenie Niemców wzrosło po ujawnieniu informacji, że koncern korzystał z unijnych pieniędzy: otrzymał około 88 mln euro subsydiów od rządu federalnego i od władz landu. Mówi się też, że rząd rumuński zwabił Nokię obietnicą dotacji z unijnego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Der Spiegel).

W środę BMW ogłosiło, że likwiduje 8100 miejsc pracy. To samo zapowiedział Siemens - (3800 miejsc pracy) i Henkel - (3000 miejsc prac, największa redukcja w historii firmy). Na tym jednak nie koniec kontrowersji. Firmy te bowiem wykazały w 2007 roku niebotyczne zyski. "Mało wiarygodne jest, kiedy zapowiada się jednocześnie wysokie zyski - i zwolnienia", skomentował Michael Meister, wiceszef frakcji CDU-CSU w Bundestagu (Deutsche Welle).

Bezsilni politycy

Niemieccy socjaldemokraci wystąpili z kilkoma pomysłami jak powstrzymać "rzeź" (Der Spiegel). Rainer Wend, partyjny ekspert ds. polityki gospodarczej chciałby zmniejszyć ilość opcji na akcje dla menadżerów. Uważa też, że należy ograniczyć władzę udziałowców, jest bowiem sfrustrowany tym, że korporacje więcej uwagi poświęcają najbliższemu spotkaniu udziałowców niż pozycji firmy w średnim i długim okresie. Jego kolega z SPD i minister ds. pracy, Olaf Scholz, w czwartek skrytykował BMW, Simensa i Henkela. Na liderach niemieckiej gospodarki, powiedział, ciąży odpowiedzialność za to, by wykorzystać pełne portfele zamówień do zatrudniania wysoko wykwalifikowanych pracowników, a nie do cięcia miejsc pracy - i to mimo olbrzymich zysków.

Chadecy także dołączyli się do głosów krytycznych. Jeszcze w grudniu kanclerz Merkel obrała sobie za cel niebotyczne pensje menadżerów. "Kiedy błędy kierownictwa są wynagradzane fantastycznymi zarobkami, podkopuje się wiarę w równowagę społeczną w kraju". Tuż przedtem Porsche ujawniło, że dyrektor generalny Wendelin Wiedeking zarobił w 2007 roku 54 mln euro.

Oznaki zdrowej gospodarki

Nie wszyscy w Niemczech przejmują się tymi nowinami. Koncerny zwalniają pracowników nie po to, by zarobić jeszcze więcej, ale dlatego, że w skali światowej zachodzą przemiany technologiczne, zmienia się międzynarodowy podział pracy - wyjaśnia naczelny ekonomista Deutsche Bank, Norbert Walter (Deutsche Welle). Holger Schäfer, ekspert ds. pracy w German Business Institute (IW), broni strategii korporacyjnych: "Nawet firmy, które mają ogromne zyski nie mogą utrzymywać stanowisk, które są im nie potrzebne. Duże firmy zwalniające personel to oznaka zdrowej gospodarki".

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną